r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij M Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

S.A.M. (Sigrid) Kaag MA, MPhil

foto S.A.M. (Sigrid) Kaag MA, MPhil
vergrootglas
bron: D66
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Sigrid Kaag (1961) is sinds 10 januari 2022 minister van Financiën en viceminister-president in het kabinet-Rutte IV. Zij was eerder tot 29 mei 2021 minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelings­samenwerking en van 25 mei 2021 tot 17 september 2021 minister van Buitenlandse Zaken. Sinds 2020 is zij politiek leider van D66 en van 31 maart 2021 tot 10 januari 2022 was zij Tweede Kamerlid. Mevrouw Kaag was voor haar ministerschap diplomate bij de VN. Sinds januari 2015 was zij VN-coördinator in Libanon en daarvoor onder meer betrokken bij de VN-missie ter vernietiging van chemische wapens in Syrië. Eerder werkte zij onder andere bij de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen en bij UNICEF. Mevrouw Kaag begon haar loopbaan bij Shell en het ministerie van Buitenlandse Zaken.

D66
in de periode 2017-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, minister, politiek leider

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Sigrid Agnes Maria (Sigrid)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rijswijk (Z.H.), 2 november 1961

3.

Partij/stroming

partij(en)
D66 (Democraten 66)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/17)

  • hoofd gezamenlijke VN-/OPCW-missie ter vernietiging van chemische wapens in Syrië, van oktober 2013 tot 1 oktober 2014
  • speciaal VN-coördinator voor Libanon (UNSCOL), van 17 januari 2015 tot oktober 2017
  • minister zonder portefeuille, minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, van 26 oktober 2017 tot 29 mei 2021 (taak beëingd bij K.B. van 28 mei 2021)
  • minister van Buitenlandse Zaken ad interim, van 13 februari 2018 tot 7 maart 2018 (na het aftreden van minister Zijlstra)
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 maart 2021 tot 25 mei 2021 (vanaf 25 mei 2021 alleen 'coördinatie formatie')
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 31 maart 2021 tot 10 januari 2022
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 25 mei 2021 tot 17 september 2021
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 september 2021 tot 10 januari 2022
  • minister van Financiën en (eerste) viceminister-president, vanaf 10 januari 2022

takenpakket (bewindspersoon)
  • Was als minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking belast met internationale handel, ontwikkelingssamenwerking en internationaal milieu- en klimaatbeleid

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/13)
  • Sloot zich als minister van Buitenlandse Zaken in juni 2021 aan bij een verklaring van 16 landen over de ernstige zorgen over de goedkeuring door het Hongaarse parlement van wetgeving die LHBTIQ-personen discrimineert
  • Bracht in april 2002 als minister van Financiën een beleidsbrief uit over het begrotingsproces. Daarin worden varianten aangegeven voor verandering van dat proces. Doel is het bieden van meer tijd aan het parlement voor behandeling van de begroting. In de voorkeursvariant krijgt de Voorjaarsnota het karakter van de huidige Miljoenennota. De definitieve nota komt dan op Prinsjesdag.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Versloeg in 2020 de relatief onbekende Ton Visser bij de lijsttrekkersverkiezing voor D66. Zij kreeg 95,7 procent, tegen 3,1 procent voor Visser.
  • Trad op 16 september 2021 af als minister van Buitenlandse Zaken, nadat de Tweede Kamer haar beleid had afgekeurd inzake het verloop van de evacuaties vanuit Afghanistan na de overname van de macht door de Taliban
  • Was op 10 januari 2022 niet aanwezig op Paleis Noordeinde om zich als minister te laten beëdigen, maar dit gebeurde online. Vanwege een coronabesmetting zat zij in quarantaine.

uit de privésfeer (3/5)
  • Zij spreekt zes talen, waaronder Spaans en Arabisch
  • Zij woonde onder andere in Genève, Amman (Jordanië), New York en Beiroet (Libanon)
  • Haar echtgenoot was tandarts en voormalig ambassadeur van Palestina in Zwitserland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven