r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

V.P. (Vytenis) Andriukaitis

foto V.P. (Vytenis) Andriukaitis
vergrootglas

De Litouwer Vytenis Andriukaitis (1951) was van 1 november 2014 tot 1 december 2019 lid van de Europese Commissie. In de Commissie-Juncker was hij belast met gezondheid en voedselveiligheid. Andriukaitis is arts (chirurg) en was lid van het parlement (1990-2014). In 1999-2001 was hij partijleider van de Litouwse sociaaldemocratische partij. In 2012-2014 was Andriukaitis minister van Volksgezondheid.

in de periode 2014-2019: lid Europese Commissie

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Vytenis Povilas (Vytenis)

2.

Personalia

land
Litouwen

geboorteplaats en -datum
Yakut (Kiusior, Sovjet-Unie), 9 augustus 1951

3.

Partij/stroming

partij
LDSP (Lietuvos demokratine darbo partija, Litouwse Democratische Arbeiderspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • chirurg, Ziekenhuis Ingnalina, van 1976 tot 1984
  • chirurg, Litouwse leger te Riga, van 1980 tot 1988
  • plaatsvervangend voorzitter LDSP, van 1989 tot 2001
  • lid Seimas (parlement), van 1990 tot 2004
  • partijleider LDSP, van 1999 tot 2001
  • lid gemeenteraad van Vilnius, van april 2000 tot november 2000
  • lid Seimas (parlement), van 2008 tot oktober 2014
  • minister van Volksgezondheid, van 13 december 2012 tot juni 2014 (kabinet-Butkevicius)
  • lid Europese Commissie, belast met gezondheid en voedselveiligheid, van 1 november 2014 tot 1 december 2019 (Commissie-Juncker; vanaf 1 april 2019 met verkiezingsverlof)

5.

Opleiding

academische studie
  • chirurgie, Medisch Instituut te Kaunas, van 1969 tot 1975
  • geschiedenis, Universiteit van Vilnius, van 1979 tot 1984

6.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Keerde pas in 1958 terug naar Litouwen, omdat zijn familie naar Siberië was verbannen
  • Was een actief sporter en voorzitter van de Litouwse Handbalfederatie
  • Hij werd in 1976 als dissident in de Sovjet-Unie gearresteerd
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven