r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. W. (Wolfgang) Schäuble

foto Dr. W. (Wolfgang) Schäuble
vergrootglas

Wolfgang Schäuble (1942) was in 2009-2017 minister van Financiën van Duitsland. Eerder was hij minister voor bijzondere opdrachten (1983-1987) en van Binnenlandse Zaken (1987-1994 en 2005-2009) en fractievoorzitter van CDU/CSU in de Bondsdag. Hij is sinds november 1972 Bondsdaglid voor de CDU en sinds 24 oktober 2017 daarvan voorzitter.

in de periode 2009-2017: minister EU-land

1.

Voornaam (roepnaam)

Wolfgang (Wolfgang)

2.

Personalia

land
Duitsland

geboorteplaats en -datum
Freiburg im Breisgau, 18 september 1942

3.

Partij/stroming

partij
CDU (Christlich Demokratische Union)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • belastingambtenaar, Bondsland Baden-Württemberg, vanaf 1972
  • lid Bonsdsdag, vanaf november 1972
  • raadadviseur financiën te Freiburg, tot 1978
  • advocaat, van 1978 tot 1984
  • minister voor bijzondere opdrachten en hoofd Kanselarij van de bondskanselier, van 15 november 1984 tot 21 april 1989 (kabinet-Kohl II)
  • minister van Binnenlandse Zaken, van 21 april 1989 tot 26 november 1991 (kabinetten-Kohl III en IV)
  • fractievoorzitter CDU/CSU Bondsdag, van 26 november 1991 tot januari 2000
  • vicevoorzitter CDU/CSU, vanaf oktober 2002
  • minister van Binnenlandse Zaken, van 22 november 2005 tot 27 oktober 2009 (kabinet-Merkel I)
  • minister van Financiën, van 28 oktober 2009 tot 24 oktober 2017 (kabinetten-Merkel II en III)
  • voorzitter Bondsdag, vanaf 24 oktober 2017

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten en economie, Universiteit van Freiburg im Breisgau, tot 1966
  • rechten en economie, Universiteit van Hamburg, tot 1970

promotie
  • rechtswetenschap, 1971

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Speelde in 1990 een belangrijke rol bij de onderhandelingen over de vereniging van de Bondsrepubliek met de DDR
  • Werd op 12 oktober 1990 door een psychisch gestoorde man onder meer in zijn rug geschoten en is sindsdien verlamd en aangewezen op een rolstoel
  • Raakte in 2000 betrokken bij een omkopingsschandaal rond de CDU betrokken en trad toen af als fractievoorzitter

7.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
4 kinderen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven