r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

(Ivan) Jakovčić

Ivan Jakovčić (1957) was van 1 juli 2014 tot 1 juli 2019 lid van het Europees Parlement. Jakovčić maakte deel uit van de Fractie Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa en komt uit Kroatië.

1.

Personal data

Country
Croatia

Place and date of birth
Poreč, 15 November 1957

2.

Party/Movement

European Parliamentary Group
Fractie Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa

3.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • employee exports and marketing divisions of the Istrian company Pazinka, 1980
  • member of the Sabor (Croatian Parliament), from 1992 until 2000
  • member of the assembly of the Istrian region, from 1993 until 2000
  • minister of European integration at the government of the Croatian Republic, 2000
  • vice president of the assembly of European regions (AER), from 2003 until 2007
  • mayor of Istria County, from 2001 until 2013
  • member European Parliament, from 1 July 2014 until 1 July 2019

4.

Party political functions

Previous
  • chairman of the Istrian Democratic Assembly (IDS), from 1991 until 14 February 2010

5.

Education

Academic education
  • graduated at the School of Economics, University of Zagreb, 1980

6.

Publications

Website
http://www.europarl.europa.eu/meps/nl/124754/IVAN_JAKOVCIC/history/8

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

This biography has been updated until July  1, 2019.

Terug naar boven