r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij M Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. V.V. (Victor) Ponta

Dr. Victor Ponta (1972) was van 7 mei 2012 tot november 2015 minister-president van Roemenië. Hij was tot juli 2015 leider van de sociaaldemocratische PSD en van het samenwerkingsverband van PSD en PNL, de Sociaal-liberale Unie (SLU). Ponta begon zijn loopbaan als docent strafrecht en openbaar aanklager en vervulde verder belangrijke functies op het gebied van regeringstoezicht en -controle. In het kabinet-Boc (2008-2009) was hij minister voor de betrekkingen met het parlement. In 2012 won de door hem geleide coalitie de parlementsverkiezingen.

in de periode 2012-2015: regeringsleider/staatshoofd EU-land

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Victor Viorel (Victor)

2.

Personalia

land
Roemenië

geboorteplaats en -datum
Boekarest, 20 september 1972

3.

Partij/stroming

partij
  • PSD (Partidul Social Democrat)
  • SLU (Uniunea Social Liberala) (samenwerkingsverband PSD en PNL-PC)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • officier van justitie, van 1995 tot 1998
  • docent strafrecht, Roemeens-Amerikaanse Universiteit, van 1996 tot 1998
  • procureur-generaal belast met corruptiebestrijding, Hooggerechtshof te Boekarest, van 1998 tot 2002
  • hoofd Bureau tot bestrijding van witwaspraktijken, van 2000 tot 2001
  • hoofd Roemeense Controlebureau, van 2001 tot 2004
  • docent strafrecht, Roemeens-Amerikaanse Universiteit, vanaf 2002
  • regeringsgedelegeerde Toezichtsinstelling op financiële steunoperaties, vanaf 2004
  • lid Kamer van Afgevaardigden, vanaf 2004
  • minister voor de betrekkingen met het parlement, van 22 december 2008 tot 23 december 2009 (kabinet-Boc)
  • voorzitter PSD, van februari 2010 tot 12 juli 2015
  • minister-president van Roemenië, van 7 mei 2012 tot november 2015

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten, Universiteit van Boekarest, tot 2002
  • politieke wetenschappen (master), Universiteit van Boekarest, 2003

promotie
  • rechtsgeleerdheid (strafrecht), Universiteit van Boekarest, 2003 (titel omstreden, zie stuk onder wetenswaardigheden)

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Kwam in 2014 in opspraak na aantijgingen van plagiaat. Twee academische commissies stelden vast dat er sprake was van plagiaat - minstens één derde van zijn proefschrift was overgenomen - maar een door het ministerie ingestelde commissie weerlegde de claim. Eerder al was Ponta gedwongen een master uit zijn cv te schrappen omdat het slechts een cursus betrof.
  • In juni 2015 stelden aanklagers een onderzoek in naar het witwassen van geld, valsheid in geschriften en belastingontduiking tegen Ponta. Het parlement stemde daarop vóór behoud van zijn onschendbaarheid, zeer tegen de wens van president Iohannis die Ponta had opgeroepen af te treden. Ponta heeft toegezegd mee te willen werken aan het onderzoek.

7.

Wetenswaardigheden

buitenlandse onderscheidingen
  • ridder in de Nationale Orde van Verdienste (Roemenië), 2002
  • lid van de Ster van de Italiaanse Solidariteit (ridderorde Italië), 2004

8.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
diverse wetenschappelijke publicaties over strafrecht

9.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd (tweede huwelijk)

kinderen
2 kinderen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven