r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

I. (Janesz) Jansa

foto I. (Janesz) Jansa
vergrootglas

Janesz Jansa (1958) was in 2004-2008 en 2012-2013 minister-president van Slovenië. Hij is leider van de centrumrechtse (liberale) SDS. In 1990-1994 en 2000 was hij minister van Defensie. Jansa leidde een centrumrechts kabinet (liberalen, christendemocraten en een partij voor gepensioneerden).

in de periode 2004-2013: regeringsleider/staatshoofd EU-land

1.

Voornaam (roepnaam)

Iwan (Janesz)

2.

Personalia

land
Slovenië

geboorteplaats en -datum
Grosuplje (Slovenië), 17 september 1958

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KPS (Komunisticna Partija Slovenije, Communistische Partij van Slovenië), tot 1985
  • SDZ (Slovenska Demokraticna Zveza, Sloveense Democratische Unie), van 1989 tot 1991
  • SDS (Slovenska Demokratska Stranka, Sloveense Democratisch Partij), vanaf 1991 (centrumrechts, liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • programmeur, acteur en berggids
  • redacteur tijdschrift "Mladina"
  • redactiesecretaris "Tijdschrift voor wetenschappelijke kritiek", vanaf 1986
  • redacteur tijdschrift "Demokracija", van 1989 tot mei 1990
  • programmeur softwarebedrijf "Mikrohit", van 1986 tot 1987
  • eigenaar softwarebedrijf "Mikro Ada", van 1987 tot 1990
  • lid Drzavni zbor (Nationale Vergadering)
  • minister van Defensie, van 16 mei 1990 tot 29 maart 1994 (kabinetten-Peterle en -Drnovsek)
  • partijleider SDS, vanaf mei 1993
  • minister van Defensie, van 7 juni 2000 tot 30 november 2000 (kabinet-Bajuk)
  • minister-president van Slovenië, van 9 november 2004 tot 21 november 2008
  • minister-president van Slovenië, van 10 februari 2012 tot 20 maart 2013

5.

Opleiding

academische studie
  • defensiewetenschappen, Universiteit van Ljubljana, tot 1982

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Hij was in de jaren tachtig voorzitter van het Comité voor Basisvolksverdediging en sociale zelfverdediging van ZSMS, de Alliantie van Jonge Socialisten van Slovenië, maar ontpopte zich als dissident. In 1984 werd zijn herverkiezing daarom tegengehouden en in 1985 werd zijn paspoort ingenomen.
  • Was een belangrijk woordvoerder van de Sloveense burgerrecht- en pacifistische beweging
  • Werd in mei 1988 gearresteerd en veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf vanwege het publiceren van militaire geheimen. Het proces leidde tot oprichting van het Comité tot verdediging van de rechten van Janesz Jansa, dat uitgroeide tot een grote burgerrechtorganisatie. Hij werd na zes maanden vrijgelaten.
  • Als minister van Defensie had hij een sleutelpositie tijdens de Sloveense onafhankelijkheidsoorlog in 1991
  • Kreeg in 2013 een tweejarige gevangenisstraf en boete wegens corruptie
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven