r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

E. (Enda) Kenny TD

Enda Kenny (1951) was van 9 maart 2011 tot 14 juni 2017 minister-president van Ierland. Hij was sinds 2002 leider van de christendemocratische partij Fine Gael, dat na de verkiezingen een coalitie vormde met de sociaaldemocratische Labour Party. Kenny was onderwijzer en volgde in november 1975 zijn vader op als parlementslid. Hij was met 24 jaar toen het jongste lid. In het kabinet-Bruton was hij minister voor Toerisme en Handel.

in de periode 2011-2017: regeringsleider/staatshoofd EU-land

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Enda (Enda)

2.

Personalia

land
Ierland

geboorteplaats en -datum
Castlebar (Mayo, Ierland), 24 april 1951

3.

Partij/stroming

partij
Fine Gael (Ierse volk, christendemocratisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • onderwijzer
  • lid parlement (Dail) voor Mayo, vanaf 1997 voor Mayo-West, vanaf november 1975
  • staatssecretaris voor Jeudzaken, van 1986 tot 1987
  • minister voor Toerisme Handel, van 15 december 1994 tot 6 juni 1997 (kabinet-Bruton)
  • leider Fine Gael, van 5 juni 2002 tot 2 juni 2017 (in 2002-2011 oppositieleider)
  • taoiseach (minister-president) van Ierland, van 9 maart 2011 tot 14 juni 2017

5.

Nevenfuncties

vorige
  • lid British-Irish Parliamentary Association, vanaf 1983
  • vicevoorzitter EVP (Europese Volkspartij)
  • voorzitter GAA (Gaelic Athletic Assiociation)

6.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • Saint Patrick's National School te Cornanool
  • Saint Gerald's College te Castlebar

hogerberoepsonderwijs
  • Saint Patrick's College of Education te Dublin

academische studie
  • University College Galway

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in het parlement aanvankelijk woordvoerder jeugdzaken en sport en na 1987 woordvoerder cultuur en onderwijs. Was korte tijd Chief Whip van zijn fractie.
  • Voerde zijn partij in 2011 naar een overwinning, waarbij met 76 zetels de beste uitslag in haar bestaan werd behaald

uit de privésfeer
  • Was actief Gaelic football-speler
  • Zijn vader was parlementslid
  • Volgde zijn vader na diens overlijden op als afgevaardigde voor Mayo. Hij was toen met 24 jaar het jongste parlementslid.

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd, 1992

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven