r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Drs. M. (Max) Kohnstamm

foto Drs. M. (Max) Kohnstamm
vergrootglas
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Voorvechter van de naoorlogse Europese samenwerking. Zoon van de hoogleraar pedagogie Philip Kohnstamm. Werd al voor de Tweede Wereldoorlog, tijdens een reis door de VS, 'Europeaan' en werd na die oorlog, waarin hij gevangene was, gegrepen door de geachte 'nooit meer oorlog, nooit meer armoede'. Na particulier secretaris van de koningin te zijn geweest, vervulde hij diverse diplomatieke en ambtelijke functies die gerelateerd waren aan de Europese samenwerking. Later leidde hij het Europees Universitair Instituut in Florence.

in de periode 1951-1981: vooraanstaande Europeanen

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Max (Max)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 22 mei 1914

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 20 oktober 2010

levensbeschouwing
  • Nederlands Israëlitisch (opgevoed)
  • onkerkelijk

3.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • gevangenschap als strafgijzelaar, kamp Amersfoort, 1942 (vrijgelaten op 20 april 1942)
  • geïnterneerd gijzelaarskampen Haaren en Sint-Michielsgestel, van juni 1942 tot september 1944
  • particulier secretaris koningin Wilhelmina, van 1945 tot 1948
  • assistent van dr. M. Hirschfeld, regeringscommissaris voor het Economisch en Militair Hulpplan, van 1948 tot 1951
  • hoofd Bureau Duitsland, ministerie van Buitenlandse Zaken, van 1951 tot mei 1952
  • hoofd directie Europa, ministerie van Buitenlandse Zaken, van mei 1952 tot november 1952
  • tijdelijk ter beschikking gesteld van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg, van augustus 1952 tot november 1952
  • secretaris Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg, van november 1952 tot 1956
  • hoofd secretariaat Comité-Monnet, van 1956 tot 1958
  • bijzonder adviseur Euratom-commissie, 1958
  • algemeen directeur, Europees Universitair Instituut te Florence, van 1959 tot 1973
  • president Europees Universitair Instituut te Florence, van 1973 tot 1981

4.

Nevenfuncties

  • lid bestuur Beweging Europese Federalisten
  • lid Oecomenische Commissie voor Europese Samenwerking, omstreeks 1951
  • lid VN-commissie voor de verkiezingen in Duitsland, 1952
  • secretaris groep van 'wijze mannen" over de toekomst voor de Europese energievoorziening, 1957
  • vicevoorzitter Comité d'Action pour les Etats Unis d'Europe

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Raad van Advies European Policy Centre te Brussel

5.

Opleiding

academische studie
  • geschiedenis: moderne geschiedenis (kandidaatsexamen), Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, tot 1939
  • studie in de Verenigde Staten, van 1938 tot 1939
  • geschiedenis: moderne geschiedenis, Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, van 1939 tot 23 mei 1940

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Hij was rector van de Senaat van het Amsterdamsch Studenten Corps (als opvolger van Jozef Luns)
  • Was lid van de Nederlandse Unie (1940-1941)

uit de privésfeer
Zijn vader was hoogleraar pedagogie in Amsterdam

ridderorden
Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau

overige onderscheidingen en prijzen
  • Commandeur in de Huisorde van Oranje, 31 augustus 1951
  • Wateler Vredesprijs, 11 maart 1977
  • Jean Monnetprijs, 1987
  • Four Freedom Award, 2004

7.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
  • "Wilhelmina. Een levensgeschiedenis" (met Jane de Jongh, 1948)
  • "Drie maal Europa" (1965)

literatuur/documentatie
  • "De Europese dagboeken van Max Kohnstamm. Augustus 1953-September 1957" (bezorgd en van een inleiding voorzien door Mathieu Segers, 2008)
  • A.G. Harryvan en J. van der Harst, "Max Kohnstamm. Leven en werk van een Europeaan" (2008)
  • Wouter Bax, "Europeaan in hart en nieren. Max Kohnstamm 1914-2010", rubriek Naschrift, Trouw, 25 oktober 2010

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

echtgeno(o)t(e)/partner
K. Sillem, Kathleen

vader
Dr. Ph.A. Kohnstamm, Philip(p) Abraham

geboorteplaats en/of -datum
Bonn, 17 juni 1875

moeder
A. Kessler, An

familierelaties
  • Vader van J. Kohnstamm, Eerste en Tweede Kamerlid en staatssecretaris
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven