r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij M Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Inhoud

1.

Personal data

Country
undefined

Place and date of birth
4 September 1954

2.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • member of the Parliament of the Brussels-Capital Region, from 13 June 1999 until 12 July 1999
  • member of the Parliament of the Federation Wallonia-Brussels, from 29 June 1999 until 12 July 1999
  • deputy prime minister and minister of mobility and transports, from 1993 until 2003
  • member of the Belgian Senate, from 2003 until 2009
  • vice-president European Parliament, from 2009 until 2014

3.

Party political functions

Previous
  • federal secretary and spokesperson of Ecolo, from 1994 until 1999
  • federal seretary and spokesperson of Ecolo, from 2004 until 2008

4.

Education

Academic education
  • political studies at Catholic University Leuven
  • degree in economical and social politics at Catholic University Leuven

5.

Publications

Website
https://www.europarl.europa.eu/meps/nl/96639/ISABELLE_DURANT/history/7

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven