r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. V.F. (Viktor) Janoekovitsj

Viktor Janoekovitsj (1950) was van 25 februari 2010 tot zijn afzetting op 23 februari 2014 president van Oekraïne. Hij was elektricien, en na een studie mechanica, directeur in de transportsector. Als lid van de Communistische Partij bekleedde hij regionale bestuursfuncties in Donetsk. Hij studeerde daarna internationaal recht en werd hoogleraar economie. In 2002-2005 was Janoekovitsj premier. Hij verloor in 2004 de rumoerig verlopen presidentsverkiezingen (Oranje revolutie) en werd daarna leider van de oppositie. In januari 2006 won zijn Partij van de Regio's de parlementsverkiezingen en werd hij opnieuw (tot december 2007) premier. Bij de parlementsverkiezingen van 2010 versloeg hij in twee rondes Julia Timotsjenko.

in de periode 2010-2014: president (niet EU-land)

1.

Voornamen (roepnaam)

Viktor Fedorovytsj (Viktor)

2.

Personalia

land
Oekraïne

geboorteplaats en -datum
Sjoekovka, nabij Jenakyive (Socialistische Sovjet-Republiek Oekraïne), 9 juli 1950

levensbeschouwing
Oekraïens orthodox

3.

Partij/stroming

partij
  • Communistische Partij van de Sovjet-Unie
  • Partija Regionov (Partij van de Regio's)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • gasinstallateur, van 1969 tot 1972
  • elektricien, busbedrijf, van 1972 tot 1980
  • directeur in de transportsector, vanaf 1980
  • plaatsvervangend voorzitter regionaal bestuur Donetsk, van augustus 1996 tot mei 1997
  • gouverneur Oblast Donetsk, van 14 mei 1997 tot 21 november 2002
  • voorzitter regionale raad Oblast Donetsk, van mei 1999 tot mei 2001
  • hoogleraar economie, Academie voor Buitenlandse Handel
  • lid parlement (Verkhovna Rada)
  • minister-president, van 21 november 2002 tot 7 december 2004
  • minister-president, van 28 december 2004 tot 5 januari 2005
  • minister-president, van 4 augustus 2006 tot 18 december 2007
  • voorzitter Raad van regeringshoofden van GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten), vanaf 25 mei 2007
  • leider oppositie, van 18 december 2007 tot 25 februari 2010
  • president van Oekraïne, van 25 februari 2010 tot 23 februari 2014

5.

Opleiding

hogerberoepsonderwijs
  • mechanica, Polytechnisch Instituut van Donetsk, van 1974 tot 1980

academische studie
  • internationaal recht (doctor), Academie voor Buitenlandse Handel, tot 2001

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Verloor in december 2004 de presidentsverkiezingen van Viktor Joesjtsjenko, nadat eerdere verkiezingen in oktober/november 2004 ongeldig waren verklaard
  • Versloeg bij de presidentsverkiezingen van 2010 Julia Timostjenko

uit de privésfeer
  • Werd op jonge leeftijd wees. Hij was twee jaar toen zijn moeder stierf.
  • Werd in 1967 en 1970 veroordeeld tot gevangenisstraffen vanwege roof en geweldpleging. In 1968 kreeg hij strafvermindering vanwege de vijftigste verjaardag van de Russische revolutie.
  • Hij werd in 1978 gerehabiliteerd op voorspraak van de voormalige kosmonaut Beregovoi
  • Er wordt over gespeculeerd dat hij werkzaam was voor de KGB
  • Zijn vader was machinist bij de spoorwegen; zijn moeder was verpleegster

7.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 zonen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven