r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Y.C.D. (Yves) Leterme

Yves Leterme (1960) was in maart-december 2008 en van 25 november 2009 tot 6 december 2011 minister-president van België. De op de taalgrens geboren West-Vlaming Yves Leterme studeerde rechten en werd daarna actief bij de christendemocratische partij CVP. In 1997 werd hij parlementslid en in 2001 fractievoorzitter van CD&V (de Vlaamse 'opvolger' van de CVP). In 2004-2007 was hij minister-president van Vlaanderen en daarna federaal vice-eerste minister. Hij keerde in juli 2009 terug in het kabinet als minister van Buitenlandse Zaken en volgde later Van Rompuy op als eerste minister. Vanaf 2012 is hij adjunct-secretaris-generaal van de OESO.

in de periode 2008-2011: regeringsleider/staatshoofd EU-land

Delen

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Yves Camille Désiré (Yves)

2.

Personalia

land
België

geboorteplaats en -datum
Wervik, 6 oktober 1960

3.

Partij/stroming

partij
  • CVP (Christelijke Volkspartij), tot september 2001 (naam gewijzigd in CD&V)
  • CD&V (Christen-Democraten & Vlaams)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • medewerker CVP-Volksvertegenwoordiger Paul Breyne, vanaf 1985
  • politiek assistent, Kabinet van minister van Externe Betrekkingen (Vlaamse Gemeenschap) Paul Deprez
  • auditeur Rekenhof, van 1987 tot 1989
  • adjunct-nationaal secretaris CVP, van februari 1989 tot december 1991
  • nationaal secretaris CVP, van december 1991 tot december 1992
  • administrateur bij het Europees Parlement, van december 1992 tot mei 1997
  • lid gemeenteraad van Ieper, vanaf 1995
  • schepen van Ieper, van januari 1995 tot januari 2001
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 4 juni 1997 tot juli 2004
  • fractievoorzitter CD&V, Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 11 februari 2001 tot juli 2004
  • voorzitter CD&V, van 27 juni 2003 tot 20 juli 2004
  • lid Parlement van de Vlaamse Gemeenschap, van 13 juni 2004 tot juli 2004
  • politiek leider CD&V, van juli 2004 tot 15 maart 2008
  • minister-president van Vlaanderen, van 20 juli 2004 tot 26 juni 2007
  • lid Senaat, van 28 juni 2007 tot 21 december 2007 (rechtstreeks gekozen)
  • vice-eerste minister en minister van Institutionele Hervormingen, Begroting, Mobiliteit en de Noordzee, van 21 december 2007 tot 20 maart 2008 (kabinet-Verhofstadt III)
  • minister-president van België, van 20 maart 2008 tot 30 december 2008
  • lid Senaat, van 30 december 2008 tot 17 juli 2009
  • minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel, van 17 juli 2009 tot 25 november 2009 (kabinet-Van Rompuy)
  • minister-president van België, van 25 november 2009 tot 6 december 2011
  • adjunct-secretaris-generaal OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling), vanaf 1 januari 2012

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten (kandidaat), KULAK (Katholieke Universiteit Leuven, Campus Kortrijk), van 1979 tot 1981
  • politicologie (kandidaat), Rijksuniversiteit Gent, van 1981 tot 1983
  • rechten (licentiaat), Rijksuniversiteit Gent, tot 1984
  • bestuurswetenschappen (licentiaat), Rijksuniversiteit Gent, tot 1985

overige opleidingen
  • studie Internationaal Studiecentrum voor het Federalisme te Nice, tot 1984

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was bij de verkiezingen voor de Senaat van 10 juni 2007 lijsttrekker en kreeg bijna 800.000 stemmen
  • Werd na de verkiezingen van 15 juli 2007 tot formateur benoemd, maar legde zijn opdracht op 23 augustus neer
  • Werd na een verkenning door Herman Van Rompuy op 29 september 2007 opnieuw formateur, maar gaf de opdracht op 1 december terug omdat geen akkoord kon worden bereikt over de staatshervorming
  • In december 2008 kwamen leden van zijn kabinet in opspraak vanwege mogelijke beïnvloeding van de rechterlijke macht bij de splitsing van Fortis. Nadat minister van Justitie Vandeurzen ontslag had genomen, boden ook de andere ministers hun ontslag aan.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was Franstalig, zijn moeder Nederlandstalig
  • Hij bracht zijn jeugd door in Zillebeke bij Ieper

7.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 zonen en 1 dochter

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven