r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

A.Ch.L. (Tony) Blair

foto A.Ch.L. (Tony) Blair
vergrootglas

Tony Blair (1953) was in 1997-2007 minister-president van het Verenigd Koninkrijk. Sinds 2007 is hij VN-gezant voor het Midden-Oosten. Blair begon zijn loopbaan als advocaat en werd in 1983 voor Labour lid van het Lagerhuis voor een district in Noordoost Engeland. Na diverse posten in de schaduwkabinetten van Kinnock en Smith werd hij in 1994 leider van Labour en leider van de oppositie. Onder Blair ging Labour een veel gematigder koers ('New Labour') volgen. Hij voerde zijn partij in 1997, 2001 en 2005 naar verkiezingsoverwinningen.

in de periode 2009: kandidaat vaste voorzitter Europese Raad

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Anthony Charles Lynton (Tony)

2.

Personalia

land
Verenigd Koninkrijk

geboorteplaats en -datum
Edinburgh (Schotland, Verenigd Koninkrijk), 6 mei 1953

3.

Partij/stroming

partij
Labour Party (Arbeiderspartij) (sociaaldemocratisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • advocaat, vanaf 1976
  • lid Lagerhuis, van 9 juni 1983 tot 27 juni 2007 (voor het district Sedgefield)
  • schaduwminister voor energie, van 1988 tot mei 1989
  • schaduwminister voor Werkgelegenheid, van 13 mei 1989 tot 19 juli 1992
  • schaduwminister voor Binnenlandse Zaken, van 19 juli 1992 tot 22 juli 1994
  • leider van de oppositie, van 22 juli 1994 tot 2 mei 1997
  • minister-president van het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, van 2 mei 1997 tot 27 juni 2007 (tevens First Lord of the Treasury en minister voor Ambtenarenzaken)
  • speciaal gezant van de VN voor het Midden-Oosten, van juli 2007 tot juni 2015 (namens de VS, Rusland, de VN en de EU. Informeel ook nog na zijn termijn betrokken bij de onderhandelingen)

5.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • Fettes Colleges te Edinburgh, vanaf 1966

academische studie
  • rechten (BA), St. John's College, Universiteit van Oxford, tot 1976

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Was als Labourparlementslid assistent woordvoerder voor begrotingsbeleid (1984-1987) en woordvoerder financiële markt van Londen (1987-1988)
  • Zette zich vanaf 1990 in voor een andere koers van Labour, waarbij de hechte band met de vakbond losser werd
  • Versloeg in juli 1994 bij de leiderschapsverkiezing in Labour John Prescott en Margaret Beckett
  • Als Labourleider lanceerde hij in 1994 de term "New Labour", waarbij de partij een veel gematigder koers ging varen dan voorheen
  • Behaalde in 1997 met Labour een ongekend grote verkiezingsoverwinning, waarmee een einde kwam aan 18 jaar conservatief bewind.
  • Belangrijke wapenfeiten tijdens zijn premierschap waren: de invoering van het wettelijk minimumloon, invoering van marktwerking in onderwijs en gezondheidszorg, invoering van autonomie voor Schotland en Wales, het Goede Vrijdagakkoord tot beëindiging van het conflict in Noord-Ierland en de steun aan het militaire ingrijpen in Irak en Afghanistan

uit de privésfeer
  • Zijn vader was belastinginspecteur en later universitair docent in Durham
  • Hij woonde in de jaren vijftig drieënhalf jaar in Australië
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven