r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Dr. G.A. (Giorgos) Papandréou

foto Dr. G.A. (Giorgos) Papandréou
vergrootglas

Giorgos Papandréou (1952) was van 7 oktober 2009 tot 11 november 2011 minister-president van Griekenland. Hij groeide op in de VS en in Zweden en studeerde daar sociologie. In 1974 kwam hij naar Griekenland en in 1981 werd hij lid van het Griekse parlement. Daarna bekleedde Papandréou diverse kabinetsposten. Zo was hij minister van Onderwijs en Religieuze Zaken en viceminister van Buitenlandse Zaken. In het kabinet-Simitis (1999-2004) was hij minister van Buitenlandse Zaken. Papandréou werd in februari 2004 gekozen tot leider van PASOK. Hij brak in 2012 met die partij en heeft in 2015 een nieuwe sociaaldemocratische partij gelanceerd.

in de periode 2009-2011: regeringsleider/staatshoofd EU-land

Delen

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Georgios Andrea (Giorgos)

2.

Personalia

land
Griekenland

geboorteplaats en -datum
Saint Paul (Minnesota, VS), 16 juni 1952

3.

Partij/stroming

partij
  • PASOK (Panellinio Socialistiko Kinima, Panhelleense Socialistische Beweging) (sociaaldemocratisch), tot 2012
  • KDS (Kinima Dimokration Sosialiston, Sociaaldemocratische Beweging), vanaf januari 2015

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • wetenschappelijk onderzoeker op het gebied van immigratie, Universiteit van Stockholm, van 1972 tot 1973
  • lid Parlement voor het district Achaea, van 1981 tot 1996
  • onderminister voor Cultuur, belast met zaken betreffende de Griekse diaspora, volwasseneneducatie en jeugdzaken, van juli 1985 tot februari 1987 (kabinet-A. Papandreou I)
  • minister van Nationaal Onderwijs en Religieuze Zaken, van 22 juni 1988 tot 2 juli 1989 (kabinet-A. Papandreou I)
  • viceminister van Buitenlandse Zaken, belast met relatie VS-Griekenland, van 13 oktober 1993 tot 8 juli 1994 (kabinet-A. Papandreou II)
  • minister van Nationaal Onderwijs en Religieuze Zaken, van 8 juli 1994 tot 25 september 1996 (kabinetten-A. Papandreou II en -Sminitis)
  • lid Parlement voor het district Athene, van 1996 tot 2004
  • viceminister van Buitenlandse Zaken, van september 1996 tot 19 februari 1999 (kabinet-Simitis)
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 19 februari 1999 tot 13 februari 2004 (kabinet-Simitis)
  • lid Parlement voor het district Saloniki, van 2004 tot 2011
  • voorzitter van PASOK, van 8 februari 2004 tot 2011
  • minister-president van Griekenland, tevens minister van Buitenlandse Zaken, van 7 oktober 2009 tot 11 november 2011

5.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • York Highschool te Elmhurst (Ill., VS)
  • Viggbyholmskolan te Stockholm (Zweden)
  • King City Secondary School te Toronto (Canada), tot 1970

academische studie
  • sociologie, Amherst College (B.A) te Amherst (MA, VS), van 1970 tot 1975

postacademisch onderwijs
  • sociologie, Universiteit van Stockholm (Zweden), van 1972 tot 1973
  • sociologie en ontwikkeling (M.Sc), Londen School of Economics, van 1976 tot 1977
  • fellow Center for International Affairs, Harvard University, Cambrigde (MA, VS), van 1992 tot 1993

eredoctoraten
  • doctor of Law, Amherst College, 2002
  • distinguished professor Center for Hellenic Studies, Georgia State College of Arts and Science, 2006

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Hij coördineerde in 1996-1997 het regeringsbeleid rond de kandidatuur van Athene voor de organisatie van de Olympische Spelen in 2004
  • Als minister van Onderwijs voerde hij positieve discriminatie in voor de moslim-minderheid in Thracië
  • Streefde als minister van Buitenlandse Zaken (1999-2004) naar betere relaties met Turkije

uit de privésfeer
  • Hij groeide op en studeerde in de Verenigde Staten en in Zweden en ging in 1974, na de val van het kolonelsregime, naar Griekenland
  • Zijn vader, Andreas Papandreou, was hoogleraar economie, oprichter van PASOK en minister-president
  • Zijn grootvader, George Papandreou, was twee keer minister-president
  • Zijn moeder is een Amerikaanse
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven