r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. E. (Elio) Di Rupo

foto Dr. E. (Elio) Di Rupo
vergrootglas

Elio Di Rupo (1951) was van 6 december 2011 tot 14 oktober 2014 eerste minister van België. Hij was leider van de Waalse socialistische partij PS en leidde als premier een coalitie van sociaaldemocraten, liberalen en christendemocraten. Eerder was hij onder meer minister-president van het Waalse Gewest, vice-eerste minister van de federale regering en minister van onder andere Economische Zaken. Van huis uit is de heer Di Rupo chemicus.

in de periode 2011-2014: regeringsleider/staatshoofd EU-land

1.

Voornaam (roepnaam)

(Elio)

2.

Personalia

land
België

geboorteplaats en -datum
Morlanwelz, 18 juli 1951

3.

Partij/stroming

partij
PS (Parti Socialiste) (Waals, sociaaldemocratisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • wetenschappelijk medewerker Universiteit van Leeds, van 1977 tot 1978
  • assistent scheikundige en materiaalkundige wetenschappen, Universiteit van Mons, 1978
  • onderzoeker IRSIA (Instituut voor Industrieel en Landbouwkundig Onderzoek), van 1979 tot 1981
  • hoofd onderzoeksafdeling Universiteit van Mons, 1981
  • medewerker (later adjunct-kabinetschef), Kabinet van minister Philippe Busquin van Begroting en Energie, Waals Gewest, van 1981 tot 1985
  • lid gemeenteraad van Mons (Bergen), van 1982 tot 1985
  • hoofdinspecteur Energie-inspectie, minister van Energie (Waals Gewest), vanaf 1985
  • schepen (belast met gezondheid, stadsvernieuwing en sociale zaken) van Mons, van 1986 tot 1987
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 1987 tot 1989 (voor het district Mons-Borinage)
  • lid gemeenteraad van Mons (Bergen), van 1988 tot 2000
  • lid Europees Parlement, van 25 juli 1989 tot 16 december 1991
  • lid Senaat, van 1991 tot 1992
  • minister van Onderwijs (en Media) van de Franse Gemeenschap, van 1992 tot januari 1994
  • vice-eerste minister en minister van Verkeer en Overheidsbedrijven, van 23 januari 1994 tot 23 juni 1995 (kabinet-Dehaene I)
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 1995 tot 1999
  • vice-eerste minister en minister van Economie en Telecommunicatie, van 23 juni 1995 tot 12 juli 1999 (kabinet-Dehaene II)
  • minister van Buitenlandse Handel, van 19 juni 1998 tot 12 juli 1999 (kabinet-Dehaene II)
  • minister-president Waals Gewest, van 15 juli 1999 tot 4 april 2000
  • voorzitter PS, vanaf oktober 1999
  • burgemeester van Mons (Bergen), van 2001 tot 2005
  • minister van Staat, vanaf 2002
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van juni 2003 tot 25 juni 2009
  • minister-president Waals Gewest, van 6 oktober 2005 tot 20 juli 2007
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van juli 2010 tot 6 december 2011
  • eerste minister van België, van 6 december 2011 tot 14 oktober 2014

5.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • vicepresident Socialistische Internationale, vanaf november 1999

6.

Nevenfuncties

vorige
  • informateur federale regering, 2003
  • gasthoogleraar Universiteit van Mons
  • preformateur federale regering, vanaf juli 2010
  • formateur federale regering, van 16 mei 2011 tot 6 december 2011

7.

Opleiding

academische studie
  • scheikunde (licentiaat), Universiteit van Mons
  • scheikunde (doctoraat), Universiteit van Mons

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn ouders kwamen uit Italië. Hij is de enige van het gezin die in België is geboren. Zijn vader was mijnwerker.
  • Zijn vader verongelukte in 1952
  • Is de eerste openlijk homoseksuele politicus van België
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven