r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

J. (Jóhanna) Sigurdardottir

Jóhanna Sigurdardottir (1942) was in 2009-2013 minister-president van IJsland. Zij is leider van de Sociaaldemocratische Alliantie. Sigurdardottir begon haar loopbaan als stewardess bij de IJslandse luchtvaartmaatschappij en was actief in de vakbond. In 1978 werd zij tot parlementslid gekozen voor de toenmalige Sociaaldemocratische Partij. In 1987 werd zij minister van Sociale Zaken, maar na een verloren leiderschapsverkiezing voor een nieuwe partij in 1994, trad zij af. In 2007 keerde zij terug als minister van Sociale Zaken. Na het aftreden van het kabinet-Haarde vanwege de kredietcrisis werd de lesbienne Sigurdardottir premier van een coalitie van sociaaldemocraten en groenlinks.

in de periode 2009-2013: minister-president (niet EU-land)

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Jóhanna (Jóhanna)

2.

Personalia

land
IJsland

geboorteplaats en -datum
Reykjavik, 4 oktober 1942

3.

Partij/stroming

partij
  • Alpyouflokkurinn (Sociaaldemocratische Partij), tot 1994
  • Nationale Beweging, van 1994 tot 2000 (centrumlinks)
  • Samfylkingin (Alliantie van sociaaldemocraten), vanaf 2000

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • stewardess en baliemederwerker vliegtuigmaatschappij "Lofteoir", vanaf 1960
  • lid parlement (Althing), vanaf 1978
  • minister van Sociale Zaken en Sociale Zekerheid, van 8 juli 1987 tot 24 juni 1994 (kabinetten-Palsson, -Hermannson II en III en -Oddson I)
  • minister van Sociale Zaken en Sociale Zekerheid, van 24 mei 2007 tot 1 februari 2009 (kabinet-Haarde II)
  • minister-president van IJsland, van 1 februari 2009 tot mei 2013

5.

Nevenfuncties

vorige
  • lid bestuur Dienstenvakbond, van 1976 tot 1983

6.

Opleiding

hogerberoepsonderwijs
  • studie Handelscollege van IJsland te Reykjavik, tot 1960 (privéschool)

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Zij was in de jaren zestig actief als voorzitter van de vakbond van cabinepersoneel en van de vereniging van voormalige stewardessen
  • Zij was ondervoorzitter van het IJslandse parlement (1979, 1983-1984 en 2003-2007)
  • Verloor in 1994 een leiderschapsverkiezing van een nieuwe linkse politieke combinatie (Nationale Beweging)

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Reykavik, 27 juni 2010 (met vrouw)

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven