r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

A. (Abdullah) Gül

foto A. (Abdullah) Gül
vergrootglas

Abdullah Gül (1950) was in 2007-2014 president van Turkije. Hij is lid van de islamitisch-nationalistische AK Partij van Erdogan en was parlementslid, minister-president (2002-2003) en minister van Buitenlandse Zaken (2003-2007). Gül is afgestudeerd als econoom aan de Universiteit van Istanbul. Hij studeerde tevens in Londen en Exeter.

in de periode 2007-2014: president (niet EU-land)

1.

Voornaam (roepnaam)

Abdullah (Abdullah)

2.

Personalia

land
Turkije

geboorteplaats en -datum
Kayseri, 29 oktober 1950

3.

Partij/stroming

partij
  • RP (Refah Partij, Welvaartspartij), van 1983 tot 1998 (partij verboden)
  • FP (Fazilet Partisi, Partij van de Deugd), van 1998 tot juni 2001 (partij verboden)
  • AKP (Adalet ve Kalkinma Partisi, Gerechtigheids- en Ontwikkelingspartij), vanaf 14 augustus 2001 (conservatief-nationalistische partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • wetenschappelijk medewerker faculteit Industriële Werktuigkunde, Sakarya Universiteit
  • economisch medewerker Islamitische Ontwikkelingsbank, van 1983 tot 1991
  • lector internationale economie, Universiteit van Istanbul, vanaf 1991
  • lid Parlement (Grote Nationale Vergadering), van 1991 tot augustus 2007 (voor het district Kayseri)
  • minister-president, van 18 november 2002 tot 14 maart 2003
  • minister van Buitenlandse Zaken en viceminister-president, van 14 maart 2003 tot 28 augustus 2007 (kabinet-Erdogan)
  • president van Turkije, van 28 augustus 2007 tot 28 augustus 2014

5.

Opleiding

academische studie
  • economie (gepromoveerd op dissertatie), Universiteit van Istanbul, tot 1983
  • economie, Universiteit van Londen
  • economie, Universiteit van Exeter

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Werd op 24 april 2007 door Erdogan naar voren geschoven als presidentskandidaat van de AKP. Hij trok zich op 6 mei 2007 terug, nadat een boycot van de oppositiepartijen tot een impasse bij de verkiezing had geleid. Hij maakte op 11 mei echter bekend opnieuw kandidaat te zullen zijn, nadat was gebleken dat de Grondwet de mogelijkheid bood voor directe verkiezing van de president. Na de parlementsverkiezingen van juli stelde hij zich op 14 augustus 2007 formeel kandidaat.
  • Werd op 28 augustus 2007 in de derde stemmingsronde in het parlement met gewone meerderheid tot president gekozen, nadat in de eerste twee rondes geen kandidaat een tweederde meerderheid had behaald

uit de privésfeer
  • Zijn vader was vliegtuigbouwkundige
  • Als student was hij lid van de Islamitisch nationalistische beweging Milli Türk Talebe Birligi

7.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd, 20 augustus 1980

kinderen
2 zonen en 1 dochter

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven