r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

H.D. (Hillary) Rodham Clinton

foto H.D. (Hillary) Rodham Clinton
vergrootglas

Hillary Rodham Clinton (1947) was in 2009-2013 minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. Na haar rechtenstudie was zij officier van justitie en lector. In de jaren dat haar echtgenoot Bill gouverneur was, vervulde zij de rol van 'first lady' in Arkansas en was zij daar actief in functies op het gebied van jeugd, onderwijs en gezondheid. Tevens was zij toen een succesvol advocaat. In 1993 werd zij 'first lady' in het Witte Huis, waarbij zij een belangrijke aandeel had in pogingen om de gezondheidszorg te hervormen. Zes jaar later werd Hillary Rodham Clinton gekozen tot senator voor New York. Zij dong in 2008 tevergeefs naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Haar voormalige opponent Obama benoemde haar, kort na zijn verkiezingen, tot minister.

in de periode 2009-2013: minister buitenlandse zaken VS

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Hillary (Hillary)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Chicago (Illinois, VS), 26 oktober 1947

3.

Partij/stroming

partij
Democratic Party

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • officier van justitie, vanaf 1974
  • lector (assistent professor) University of Arkansas School of Law
  • lid later voorzitter) Board of Legal Services Corporation, van 1977 tot 1980
  • 'First Lady' in de staat Arkansas, van 9 januari 1979 tot 19 januari 1981 (onder meer actief op het gebied van onderwijs, jeugd- en gezinszaken en gezondheidszorg)
  • firmant, advocatenkantoor Rose Law Firm, van 1979 tot 1992
  • 'First Lady' in de staat Arkansas, van 11 januari 1983 tot 12 december 1992 (onder meer actief op het gebied van onderwijs, jeugd- en gezinszaken en gezondheidszorg)
  • 'First Lady', van 20 januari 1993 tot 20 januari 2001
  • lid Senaat, van 3 januari 2000 tot 21 januari 2009 (voor de staat New York)
  • minister van Buitenlandse Zaken('secretary of state') van de Verenigde Staten van Amerika, van 21 januari 2009 tot 22 januari 2013

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten, Yale Law School, tot 1973

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Tijdens het presidentschap van haar echtgenoot zette zij zich in voor hervorming van de gezondheidszorg en voor verbetering van de positie van gezinnen en kinderen.
  • Zij maakte als First Lady reizen naar 80 landen en vroeg daarbij aandacht voor mensenrechten en in het bijzonder voor rechten van vrouwen
  • Zij was in 2000 de eerste First Lady die tot senator werd gekozen
  • Verloor in 2008 de strijd om de Democratische kandidatuur voor het presidentschap van Barack Obama
  • Verloor in 2016 de strijd om het presidentschap van Donald Trump

7.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Fayetteville, 11 oktober 1975

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven