r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Prof.Dr. J.R. (Joao) de Deus Pinheiro

foto Prof.Dr. J.R. (Joao) de Deus Pinheiro
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

De Portugees João de Deus Pinheiro (1945) was lid van de Europese Commissie in de periode 1993-1999. In de commissie-Delors III was hij belast met relaties met het parlement en met de lidstaten en in de commissie-Santer had hij de portefeuille relatie met Afrika en Midden-Amerika. De Deus Pinheiro is lid van de centrumrechtse PSD en maakte diverse malen deel uit van kabinetten, onder meer als minister van Buitenlandse Zaken. Daarvoor was hij hoogleraar scheikunde aan de Universiteit van Minho.

in de periode 1993-1999: lid Europese Commissie

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Joao Rogado (Joao)

2.

Personalia

land
Portugal

geboorteplaats en -datum
Lissabon, 11 juli 1945

3.

Partij/stroming

partij
PSD (Partido Social Democrata) (christendemocratisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • wetenschappelijk assistent scheikunde, Universiteit van Lourenço Marques (Mozambique), van 1970 tot 1973
  • lector scheikunde, Universiteit van Minho, van 1976 tot 1977
  • hoogleraar scheikunde, Universiteit van Minho, van 1977 tot 1979
  • rector Universiteit van Minho, van 1984 tot 1985
  • lid Vergadering van Afgevaardigden
  • staatssecretaris van Onderwijs en Onderwijsbestuur, van 1982 tot 1985 (kabinet-Pinto Balsemao)
  • minister van Onderwijs en Cultuur, van 6 november 1985 tot 17 augustus 1987 (kabinet-Cavaco Silva I)
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 17 augustus 1987 tot januari 1993 (kabinetten-Cavaco Silva II en III)
  • lid Europese Commissie, belast met informatie en relaties met het Europees parlement en lidstaten, voorlichting, cultuur en media en Bureau voor officiële publicaties, van 6 januari 1993 tot 25 januari 1995 (commissie-Delors III)
  • lid Europese Commissie, belast met betrekkingen met Afrika, het Caraïbisch gebied en landen in de Stille Zuidzee (incl. ontwikkelingshulp), van 25 januari 1995 tot 17 september 1999 (commissie-Santer)
  • belast met hervorming van de staatsinstellingen, van 2003 tot 2004
  • lid Raad van Bestuur energiebedrijf "Galp", van 2000 tot 2005
  • lid Raad van Bestuur filmmaatschappij "ZON Lusomundo", van 2003 tot 2005
  • lid Europees Parlement, vanaf 20 juli 2004

5.

Partijpolitieke functies

vorige
  • vicevoorzitter EVP/ED-fractie Europees Parlement

6.

Opleiding

academische studie
  • scheikunde (scheikundig ingenieur), Instituto Superior Técnico, tot 1976
  • studie Universiteit van Birmingham

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Tijdens het Portugese voorzitterschap van de Europese Gemeenschap in de eerste helft van 1992 speelde hij een belangrijke rol bij de onderhandelingen over de toekomstige EG-financiering
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven