r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij M Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

H.G.M.J. (Hans) von der Groeben

Hans von der Groeben (1907-2005) was een Duitse diplomaat en ambtenaar, die twaalfenhalf jaar lid was van de Europese Commissie. Als eurocommissaris voor mededinging en later voor interne markt stond hij aan de basis van het gemeenschappelijke kartelrecht en van Europese fiscale wetgeving (met name de btw). Von der Groeben speelde in de jaren vijftig een belangrijke rol bij de onderhandelingen over totstandkoming van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en voor de Europese Economische Gemeenschap.

in de periode 1958-1970: lid Europese Commissie

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Hans Georg Max Joachim (Hans)

2.

Personalia

land
Duitsland

geboorteplaats en -datum
Langheim, 14 mei 1907

overlijdensplaats en -datum
Rheinbach, 6 maart 2005

3.

Partij/stroming

partij
CDU (Christlich Demokratische Union Deutschlands)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • ambtenaar rijksministerie van Voedselvoorziening, van 1933 tot 1937
  • hoofd afdeling Krediet- en Vakbondswezen, rijksministerie van Voedselvoorziening, van 1937 tot 1939
  • dienstplichtig militair (oberleutnant) Wehrmacht, 1939
  • dienstplichtig militair (oberleutnant) Wehrmacht, van 1942 tot 1945
  • directeur ministerie van Financiën van Nedersaksen, vanaf 1945
  • hoofd afdeling "Plan Schuman", ministerie van Economische Zaken, tot 1953
  • diplomaat, van 1953 tot januari 1958
  • lid Europese Commissie, belast met mededinging, van 1 januari 1958 tot 1 juli 1967 (commissies-Hallstein I en II)
  • lid Europese Commissie, belast met interne markt en regionaal beleid, van 2 juli 1967 tot 1 juli 1970 (commissie-Rey)

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten en economie, Universiteiten van Berlijn, Bonn en Göttingen

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1953 regeringsvertegenwoordiger bij de onderhandelingen over de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS)
  • Speelde een belangrijke rol bij de onderhandeling over de EEG. Was in 1956 voorzitter van de commissie gemeenschappelijke markt bij een regeringsconferentie in Brussel.
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven