r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. M. (Marcelino) Oreja Aguirre

foto Dr. M. (Marcelino) Oreja Aguirre
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Marcelino Oreja Aguire (1935) was in de Commissie-Delors III eurocommissaris voor vervoer en energie en in de Commissie-Santer commissaris voor onder meer media en cultuur. Oreja Aguire is lid van de Spaanse conservatieve Volkspartij en was onder meer minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Suarez (1976-1980). Hij had verder zitting in de Kamer van Afgevaardigden (de Spaanse Tweede Kamer) en de Senaat. Aanvankelijk was hij diplomaat.

in de periode 1993-1999: lid Europese Commissie

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Marcelino (Marcelino)

2.

Personalia

land
Spanje

geboorteplaats en -datum
Madrid, 13 februari 1935

3.

Partij/stroming

partij
PP (Partido Popular, Volkspartij) (christendemocratisch, centrum-conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • diplomaat
  • ambtenaar ministerie van Buitenlandse Zaken, van 1962 tot 1970
  • plaatsvervangend directeur Hogeschool voor Diplomaten
  • directeur internationale betrekkingen, Spaanse Staatsbank, van 1970 tot 1974
  • onderstaatssecretaris voor Voorlichting en Toerisme, van 1974 tot 1975
  • onderstaatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, van 1975 tot 1976
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 5 juli 1976 tot 8 september 1980 (kabinet-Suarez)
  • lid Senaat, van 1977 tot 1982
  • vertegenwoordiger van de nationale regering bij het autonome Baskenland, van 1980 tot 1982
  • lid Congres van Afgevaardigden, van 1982 tot juli 1984
  • lid Europees Parlement, van 26 juli 1989 tot 29 juni 1993 (vicefractievoorzitter EVP)
  • lid Europese Commissie, belast met vervoer, energie en Euratom, van 27 april 1994 tot 25 januari 1995 (commissie-Delors III)
  • lid Europese Commissie, belast met betrekkingen met het parlement en met lidstaten, mediabeleid en cultuur, institutionele vraagstukken en Bureau voor officiële publicaties, van 25 januari 1995 tot 17 september 1999 (commissie-Santer)
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven