r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Dr. E. (Édith) Cresson

foto Dr. E. (Édith) Cresson
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Édith Cresson (1934) is een Franse sociaaldemocratische politica, die in 1991-1992 minister-president was en in 1995-1999 de portefeuilles onderzoek, wetenschap en technologie beheerde in de Commissie-Santer. Na functies in de wetenschap werd Cresson bestuurder van de Parti Socialiste en vertrouweling van François Mitterand. Tussen 1981 en 1986 was zij minister van onder meer Landbouw, Buitenlandse Handel en Europese Zaken. Haar premierschap was geen succes omdat haar kabinet enkele impopulaire maatregelen moest nemen. Zij raakte in 1999 in opspraak door een affaire rond een persoonlijke adviseur. Dit leidde tot de val van de gehele Commissie-Santer.

in de periode 1995-1999: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Édith (Édith)

2.

Personalia

land
Frankrijk

geboorteplaats en -datum
Boulogne-Billancourt, 27 januari 1934

3.

Partij/stroming

partij
PS (Parti Socialiste)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • wetenschappelijk onderzoeker, van 1958 tot 1960
  • hoofd wetenschappelijk onderzoek op economisch gebied in privéinstellingen, van 1968 tot 1974
  • secretaris PS, belast met onderwijs en jeugdzaken, PS, vanaf 1974
  • lid partijbestuur PS, van 1975 tot 1981
  • burgemeester van Thuré, van 1977 tot 1983
  • lid Europees Parlement, van 17 juli 1979 tot 16 juni 1981
  • lid Kamer van Afgevaardigden, voor Vienne, van 1981 tot 1988
  • minister van Landbouw, van 22 mei 1981 tot 22 maart 1983 (kabinetten-Maurroy I en II)
  • burgemeester van Châtellerault, van 1983 tot 1997
  • minister van Buitenlandse Handel en Toerisme, van 23 maart 1983 tot 17 juli 1984 (kabinet-Maurroy III)
  • minister van Industriële Vernieuwing en Buitenlandse Handel, van 19 juli 1984 tot 20 maart 1986 (kabinet-Fabius)
  • minister van Europese Zaken, van 10 mei 1988 tot 2 oktober 1990 (kabinetten-Rocard I en II)
  • minister-president, van 15 mei 1991 tot 2 april 1992
  • lid Europese Commissie, belast met onderzoek, wetenschap, technologie, onderwijs en jeugd, van 25 januari 1995 tot 17 september 1999 (commissie-Santer)
  • adjunct-burgemeester van Châtellerault, van 1997 tot 2008

5.

Opleiding

academische studie
  • studie "École de Haut Enseignement Commercial pour Jeunes Filles" te Parijs
  • demografie (Dr.)

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1965 bij de presidentsverkiezingen actief in de campagne voor François Mitterand
  • Haar premierschap was het kortste van de vijfde Republiek. Zij trad af vanwege afgenomen populariteit van de regering, hetgeen onder meer tot uiting kwam bij regionale verkiezingen
  • Kwam in opspraak als Europees Commissaris door het bekend worden van de benoeming in 1995 van een bevriende 66-jarige tandarts als haar persoonlijk adviseur. Zijn aanstelling was in strijd met de Commissieregels verlengd. Onderzoek door een onafhankelijk comité van deskundigen bevestigde in maart 1999 de juistheid van deze beschuldiging, waarna het Europees Parlement aandrong op haar aftreden. Dat weigerde zij en de Franse regering weigerde tevens haar als commissaris terug te roepen. Hierna zegde het Parlement het vertrouwen op in de gehele Commissie-Santer. Die bleef in demissionaire staat aan tot november 1999.
  • Het Hof van Justitie veroordeelde haar op 11 juli 2006 vanwege overtreding van regels, maar legde geen straf op.

uit de privésfeer
Haar vader was belastinginspecteur

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven