r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

W.C.E.H. (Willy) De Clercq

foto W.C.E.H. (Willy) De Clercq
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Willy De Clercq (1927) was een vooraanstaande Belgische liberaal, die al op 25-jarige leeftijd gemeenteraadslid in Gent werd en daarna ruim vijftig jaar belangrijke functies in de Belgische en Europese politiek vervulde. Hij was onder meer Kamerlid, minister, vicepremier, partijvoorzitter en lid van de Europese Commissie. In laatstgenoemde functie speelde hij een voorname rol bij de onderhandelingen tussen de EU en de VS over vrijere handel. Hij sloot zijn politieke loopbaan in 1989-2004 af als lid van het Europees Parlement.

in de periode 1985-1989: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Willy Clarisse Elvire Hector (Willy)

2.

Personalia

land
België

geboorteplaats en -datum
Gent, 8 juli 1927

overlijdensplaats en -datum
Gent, 28 oktober 2011

3.

Partij/stroming

partij
  • PVV (Partij voor Vrijheid en Vooruitgang), tot 1992
  • Open VLD (Vlaamse Liberalen en Democraten)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • advocaat te Gent
  • docent Rijksuniversiteit Gent
  • docent Vrije Universiteit van Brussel
  • lid gemeenteraad van Gent, van 1952 tot 1953
  • dienstplichtig militair, 1953
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 11 november 1958 tot januari 1985
  • minister-onderstaatssecretaris van Begroting, van 3 september 1960 tot 25 april 1961 (kabinet-G. Eyskens IV)
  • vice-eerste minister en minister van Begroting, van 19 maart 1966 tot 17 juni 1968 (kabinet-Vanden Boeynants I)
  • voorzitter PVV, van 1972 tot 1973
  • vice-eerste minister en minister van Financiën, van 26 januari 1973 tot 25 april 1974 (kabinetten-Leburton I en II)
  • minister van Financiën, van 25 april 1974 tot 3 juni 1977 (kabinet-Tindemans I)
  • voorzitter PVV, van 1977 tot 1982
  • lid Europees Parlement, van 17 juli 1979 tot 16 december 1981
  • vice-eerste minister en minister van Financiën en Buitenlandse Handel, van 17 december 1981 tot 6 januari 1985 (kabinet-Martens V)
  • minister van Staat, 1985
  • lid Europese Commissie, belast met externe betrekkingen en handel, van 6 januari 1985 tot 6 januari 1989 (commissie-Delors I)
  • lid Europees Parlement, van 25 juli 1989 tot 19 juli 2004

5.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Wist in 1985 een akkoord te bereiken tussen de EG en de VS over de handel in staalproducten door beperking van de export vanuit de EG
  • Wist in 1986 samen met commissaris Andriessen een tijdelijk akkoord tussen de EG en de VS te bereiken over de handel in onder meer maïs, gierst, olijven, bepaalde kaassoorten, wijn en likeuren. Na de toetreding van Spanje tot de EG dreigde de VS met het opleggen van douaneheffingen om de eigen landbouwsector te beschermen.
  • Was nauw betrokken bij de in 1986 in Punta del Este (Uruguay) begonnen onderhandelingen over liberalisering van de wereldhandel
  • Wist in 1987 een akkoord te bereiken tussen de EG en de VS over de handel in deegwaren. Daarmee werd een 'spagetti-oorlog' voorkomen. De Europese exportsubsidies werden drastisch verlaagd.
  • Ondertekende in 1988 namens de EG, samen met de Duitse minister Genscher, een verklaring over normalisering van de betrekkingen met de Comecon, het economische samenwerkingsverband van Oost-Europese landen

6.

Wetenswaardigheden

predicaten/adellijke titels
  • burggraaf, vanaf 2006

7.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
Thierry Goorden, "Willy De Clercq: een biografie. De kunst van het haalbare" (2004)

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven