r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

P.D. (Peter) Sutherland

foto P.D. (Peter) Sutherland
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Peter Sutherland (1946-2018) was een Ierse politicus, bankier en ondernemer, die in de Commissie-Delors I eurocommissaris voor mededinging en (enige tijd) van sociale zaken was. Hij kreeg vooral bekendheid als topman van de GATT en WHO, de internationale organisaties voor wereldhandel. Sutherland was advocaat (senior counsel) en procureur-generaal. Als commissaris had hij te maken met de sociale gevolgen van het inkrimpen van de Europese scheepvaartsector. Hij sloot zijn loopbaan af als topman van BP en Royal Bank of Scotland.

in de periode 1985-1989: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Peter Denis (Peter)

2.

Personalia

land
Ierland

geboorteplaats en -datum
Dublin, 25 april 1946

overlijdensplaats en -datum
Dublin, 7 januari 2018

3.

Partij/stroming

partij
Fine Gael-The United Ireland Party, 'Leden van de Ierse stam'-Verenigd Ierland Partij (christendemocratisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • advocaat, vanaf 1969
  • procureur-generaal, van juni 1981 tot januari 1982 (kabinet-FritzGerald)
  • procureur-generaal, van december 1982 tot december 1984 (kabinet-FritzGerald)
  • lid Europese Commissie, belast met mededinging en relaties met het parlement (en tot 1 januari 1986 tevens sociale zaken en onderwijs), van 6 januari 1985 tot 6 januari 1989 (commissie-Delors I)
  • voorzitter Raad van Bestuur AIB (Allied Irish Banks), van 1989 tot 1991
  • voorzitter Raad van Bestuur European Institute of Public Administration te Maastricht, van 1991 tot 1993
  • directeur-generaal GATT (General Agreement on Tariffs and Trade, Wereldhandelsovereenkomst), van 1 juli 1993 tot 1 januari 1995
  • directeur-generaal WHO (Wereld Handelsorganisatie), van 1 januari 1995 tot 1 mei 1995 (rechtsopvolger GATT)
  • voorzitter Raad van Bestuur British Petroleum
  • voorzitter Raad van Bestuur effectenmaatschappij "Goldman Sachs International"
  • speciaal vertegenwoordiger voor migratie, namens VN-secretaris-generaal Kofi Annan, vanaf januari 2006
  • non-executive voorzitter Raad van Bestuur RBS (Royal Bank of Scotland), tot 6 februari 2009

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten, University College Dublin

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Vorderde in 1986 vele miljoenen terug van het Belgische staalbedrijf Tubemeuse vanwege ongeoorloofde staatssteun
  • Legde in 1986 een boete op aan vier Nederlandse zuivelbedrijven vanwege kartelvorming

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Speelde als directeur-generaal van de GATT een belangrijke rol bij de onderhandelingen tussen de EU en de VS over de handel in landbouwproducten
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven