r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

G.M. (George) Thomson

foto G.M. (George) Thomson
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

George Thomson (1921-2008) was een Schotse sociaaldemocraat, die in de Commissie-Ortoli als (eerste) europees commissaris belast was regionaal beleid. Thomson werd, na redacteur te zijn geweest, op 31-jarige leeftijd lid van het Lagerhuis voor Labour en vervulde daarna diverse regeringsposten, met name op het terrein van overzeese gebieden. Hij behoorde tot de pro-Europese vleugel van Labour. Na zijn periode in Brussel werd hij Hogerhuislid. In 1981 stapte hij met onder anderen Jenkins en Owen over naar de SDP. Hij vervulde diverse functies op mediagebied.

in de periode 1973-1977: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

George Morgan (George)

2.

Personalia

land
Verenigd Koninkrijk

geboorteplaats en -datum
Stirling (Schotland, Verenigd Koninkrijk), 16 januari 1921

overlijdensplaats en -datum
Londen, 3 oktober 2008

3.

Partij/stroming

partij
  • Labour Party, Arbeiderspartij (sociaaldemocratisch)
  • SDP (Social Democratic Party), van 1981 tot 1988
  • Liberal-Democrats, vanaf 1988

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • journalist "DC Thomson-Group"
  • plaatsvervangend eindredacteur "Dandy" (stripverhalen)
  • vlieger bij de RAF, van 1940 tot 1946
  • plaatsvervangend eindredacteur socialistisch blad "Foward" in Glasgow, van 1946 tot 1948
  • eindredacteur socialistisch blad "Foward" in Londen, van 1948 tot 1952
  • lid Lagerhuis, van juni 1952 tot januari 1973 (voor het district Dundee East)
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, van 19 juni 1964 tot 6 april 1966 (kabinet-Wilson I)
  • Chancellor of the Dutchy Lancaster (minister zonder portefeuille buiten het kabinet), van 6 april 1966 tot 7 januari 1967 (kabinet-Wilson I)
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, van 7 januari 1967 tot 29 augustus 1967 (kabinet-Wilson I)
  • minister voor Gemenebestaangelegenheden, van 29 augustus 1967 tot 17 oktober 1968 (kabinet-Wilson I)
  • minister zonder portefeuille, van 17 oktober 1968 tot 6 oktober 1969 (kabinet-Wilson I)
  • Chancellor of the Duchy of Lancaster (minister zonder portefeuille in het kabinet), van 6 oktober 1969 tot 19 juni 1970 (kabinet-Wilson I)
  • schaduwminister van Defensie, van juni 1970 tot 1972
  • lid Europese Commissie, belast met regionaal beleid, van 6 januari 1973 tot 6 januari 1977 (commissie-Ortoli)
  • lid Hogerhuis, van 1977 tot 3 oktober 2008 (life peer)
  • voorzitter ASA (Advertising Standards Authority), van 1977 tot 1980
  • voorzitter IBA (Independent Broadcasting Authority), van 1981 tot 1988

5.

Opleiding

hogerberoepsonderwijs
  • studie Grove Academy te Dundee

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Was de eerste eurocommissaris die via het nieuw ingesteld Europees Regionaal Fonds mogelijkheden had om zwakkere regio's in de Europese Gemeenschap te ondersteunen.

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Was in de jaren zestig woordvoerder koloniale en gemeentebestaangelegenheden
  • Speelde als minister in het eerste kabinet-Wilson een belangrijker rol in de kwestie-Rhodesië (de blanke revolte van Ian Smith)
  • Nam in 1972 ontslag uit het schaduwkabinet uit onvrede over de anti-Europese koers van Labour
  • Verzette zich in 1974 als eurocommissaris tegen de wens van de Labour-regering om onderhandelingen tussen het VK en de EG te starten over herziening van de Britse bijdrage aan de EG

predicaten/adellijke titels
  • baron Thomson of Monifieth
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven