r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Dr. M. (Martin) Bangemann

foto Dr. M. (Martin) Bangemann
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Martin Bangemann (1934) is een Duitse liberaal, die minister van Economische Zaken (1984-1989) was in het kabinet-Kohl en tien jaar deel uitmaakte van drie opvolgende Europese Commissies. Was secretaris en voorzitter van de FDP en werd in 1972 lid van de Bondsdag. In de Commissie-Delors II had hij de portefeuille interne markt. Daarna was hij in de commissies-Delors III en -Santer belast met industriebeleid en telecommunicatie. In die functie had Bangemann onder meer bemoeienis met de sanering van de staalindustrie en met de liberalisering van de telecom-markt.

in de periode 1989-1999: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Martin (Martin)

2.

Personalia

land
Duitsland

geboorteplaats en -datum
Wanzleben, 15 november 1934

3.

Partij/stroming

partij
FDP (Freie Demokratische Partei, Vrije Democratische Partij) (liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • advocaat, vanaf 1964
  • lid Bonsdsdag, van 13 december 1972 tot november 1980
  • lid Europees Parlement, van 1973 tot juni 1984 (vanaf 1979 fractievoorzitter liberalen)
  • secretaris-generaal FDP, van 1974 tot 1975
  • minister van Economische Zaken, van 27 juni 1984 tot 9 december 1988 (kabinetten-Kohl II en III)
  • voorzitter FDP, van 1985 tot december 1988
  • lid Bonsdsdag, van november 1987 tot 6 januari 1989
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met interne markt en industriebeleid, van 6 januari 1989 tot 6 januari 1993 (commissie-Delors II)
  • lid Europese Commissie, belast met industrie, informatie en telecommunicatie, van 6 januari 1993 tot 17 september 1999 (commissies-Delors III en -Santer)
  • lid Raad van Bestuur telecombedrijf "Telefónica", vanaf 1 juli 2000

5.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • plaatsvervangend voorzitter FDP in Baden-Württemberg, van 1969 tot 1974
  • voorzitter FDP in Baden-Württemberg, van 1974 tot 1978

6.

Opleiding

academische studie
  • rechten (Dr.jur.), Universiteiten van Tübbingen en München, tot 1962

7.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Speelde in 1990 een belangrijke rol bij de besprekingen over de financiële en economische integratie van de voormalige DDR in de Europese Unie
  • Kwam in 1992 met een sociaal plan voor sanering van de noodlijdende Europese staalindustrie
  • Kwam in 1996 samen met zijn collega Van den Broek met een plan om tot een gemeenschappelijke Europese wapenindustrie te komen, om daarmee opgewassen te zijn tegen de Amerikaanse concurrentie
  • Wees in 1996 een Nederlands verzoek voor steun aan Fokker af, omdat dit niet paste in het streven naar het terugdringen van de overcapaciteit in de Europese vliegtuigbouwsector
  • Wist in de periode 1993-1999 belangrijke voortgang te boeken bij de liberalisering van de telecommunicatiemarkt. Dit leidde tot een aanzienlijke verlaging van de telefoonkosten (tussen 1995 en 1998 40 procent)

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1985 kwam naar buiten dat zijn secretaresse jarenlang had gespioneerd voor de DDR
  • Ging in juli 1999 op eigen verzoek met verlof, nadat hij een functie had aanvaard bij het Spaanse Telefonica
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven