r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

A. (Abel) Matutes Juan

foto A. (Abel) Matutes Juan
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Abel Matutes Juan (1941) is een van Ibiza afkomstige Spaanse conservatief die acht jaar deel uitmaakte van de Europese Commissie. In de Commissie-Delors I was hij belast met investeringen en midden- en kleinbedrijf, in de Commissie-Delors II met Noord-Zuid-betrekkingen en in de Commissie-Delors III met vervoer en energie. Matutes was eigenaar van hotels in Ibiza en zat in de Spaanse Senaat en Cortes. Na zijn periode als EG-commissaris was hij Europarlementariër en vier jaar minister van Buitenlandse Zaken.

in de periode 1986-1994: lid Europese Commissie

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Abel (Abel)

2.

Personalia

land
Spanje

geboorteplaats en -datum
Ibiza (Balearen, Spanje), 31 oktober 1941

3.

Partij/stroming

partij
  • AP (Alianza Popular, Volksalliantie)
  • PP (Partido Popular, Volkspartij) (christendemocratisch, centrum-conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • bankier op Ibiza
  • eigenaar van hotels op Ibiza
  • burgemeester van Ibiza, van 1970 tot 1971
  • lid Senaat, van 1977 tot 1982
  • lid Congres van Afgevaardigden (Cortes), van 12 december 1982 tot 3 januari 1986 (voor de Balearen)
  • lid Europese Commissie, belast met kredietverlening, investeringen, financiële instrumenten en midden- en kleinbedrijf, van 3 januari 1986 tot 6 januari 1989 (commissie-Delors I)
  • lid Europese Commissie, belast met Mediterrane zaken en Noord-Zuid-relaties, van 6 januari 1989 tot 6 januari 1993 (commissie-Delors II)
  • lid Europese Commissie, belast met vervoer, energie en Euratom, van 6 januari 1993 tot 21 april 1994 (commissie-Delors III)
  • lid Europees Parlement, van 22 juli 1994 tot 6 mei 1996
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 6 mei 1996 tot 28 april 2000 (kabinet-Aznar)
  • hoogleraar publieke financiën

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten en economie, Universiteit van Barcelona

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Presenteerde in 1993 een nota over veiligheid op zee. Daarin staat dat vooral het toezicht op internationale regels op de tankervaart moet worden verbeterd
  • Lanceerde in 1993 een nieuw Europees systeem voor vrachtverdeling in de binnenscheepvaart

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Was in 1992 vertegenwoordiger van de EG op de wereldmilieutop in Rio de Janeiro als vervanger van milieucommissaris Ripa de Meana. Deze Italiaanse commissaris had weinig vertrouwen in de resultaten van de conferentie en zag daarom af van deelname.
  • Nam van juli 1992 tot januari 1993 de portefeuille (milieu en nucleaire veiligheid) over van Ripa di Meana, nadat die minister van Milieu in Italië was geworden

uit de privésfeer
Hij was profvoetballer bij Espanyol

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven