r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Dr. J. (Jacques) Santer

foto Dr. J. (Jacques) Santer
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Jacques Santer (1937) is een Luxemburgse jurist en econoom, die in 1995 voorzitter van de Europese Commissie werd. Na enige tijd ambtenaar en partijfunctionaris van de christendemocratische partij te zijn geweest, werd hij staatssecretaris en europarlementariër. In 1979-1989 was hij minister van Financiën en vanaf 1984 tevens minister-president. Tijdens zijn voorzitterschap werd de euro geïntroduceerd en kwam het Verdrag van Amsterdam tot stand. Zijn Commissie moest in 1999 voortijdig aftreden na diverse beschuldigingen over corruptie, waarbij vooral een affaire rond de Franse Commissaris Cresson centraal stond.

in de periode 1995-1999: voorzitter Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Jacques (Jacques)

2.

Personalia

land
Luxemburg

geboorteplaats en -datum
Wasserbillig, 18 mei 1937

3.

Partij/stroming

partij
CSV (Chrëschtlech Sozial Vollekspartei) (christendemocratisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • ambtenaar ministerie van Sociale Zaken, van 1962 tot 1966
  • fractiesecretaris CSV, van 1966 tot 1972
  • staatssecretaris van sociale zaken en cultuur, van 10 september 1972 tot 15 juni 1974 (kabinet-Werner III)
  • lid Europees Parlement, van 18 december 1974 tot 17 juli 1979
  • voorzitter CSV, van 1979 tot 1982
  • minister van Financiën, Arbeid en Sociale Zekerheid, van 16 juli 1979 tot 20 juli 1984 (kabinetten-Thorn I, II, III en IV)
  • minister-president, van 20 juli 1984 tot 26 januari 1995
  • minister van Cultuur, van 20 juli 1984 tot 26 januari 1995
  • minister van Financiën, van 20 juli 1984 tot 14 juli 1989
  • minister van Begroting, van 14 juli 1989 tot 13 juli 1994
  • voorzitter Europese Commissie, van 25 januari 1995 tot 15 maart 1999 (formeel tot 16 juli)
  • lid Europees Parlement, van 20 juli 1999 tot 19 juli 2004
  • lid (en voorzitter) Raad van Bestuur RTL Group, vanaf 2004
  • hoofd fondsenwerving European Financial Stability Facility, vanaf 2012

5.

Nevenfuncties

vorige
  • president Wereldbank, van 1984 tot 1989
  • gouverneur IMF (Internationaal Monetair Fonds), van 1991 tot 1994
  • lid Europese Conventie, van 2002 tot 2004
  • president Raad van Bestuur Fondation "Musée d'Art Moderne Grand-Duc Jean", vanaf 1998

6.

Opleiding

academische studie
  • rechten en economie, Universiteiten van Straatsburg en Parijs

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Had als commissievoorzitter tevens een deelverantwoordelijkheid voor monetaire vraagstukken, voor het gemeenschappelijke buitenlands- en veiligheidsbeleid en voor institutionele vraagstukken
  • Werd in 1995 voorzitter van de Europese Commissie, nadat de benoeming van Lubbers gestuit was op een Duits veto en de Britten zich hadden gekeerd tegen benoeming van de Belgische premier Dehaene
  • Op 15 maart 1999 trad hij met de gehele Europese Commissie af na het verschenen van een rapport van een Commissie van Wijzen over fraude en misstanden bij de departementen van de Europese Commissie. De commissieleden werden (met uitzondering van Cresson) vrijgepleit, maar de Commissie werd wel gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel verweten.
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven