r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

A. (Antonio) Giolitti

foto A. (Antonio) Giolitti
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Antonio Giolitti (1915) was in de Commissies-Jenkins en -Thorn als Europees commissaris belast met regionaal beleid. Giolitti was aanvankelijk communist, maar stapte in 1957 over naar de socialisten. Onmiddelijk na de bevrijding, waar hij als verzetsstrijder zelf een rol in had gespeeld, kreeg hij politieke functies en in 1948 werd hij lid van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden. In de jaren zestig en zeventig was hij minister van Begroting. Na zijn periode in Brussel werd hij - opnieuw als communist - lid van de Senaat.

in de periode 1977-1989: lid Europese Commissie

1.

Voornaam (roepnaam)

Antonio (Antonio)

2.

Personalia

land
Italië

geboorteplaats en -datum
Rome, 12 februari 1915

overlijdensplaats en -datum
Rome, 8 februari 2010

3.

Partij/stroming

partij
  • PCI (Partido Comunista Italiano), tot 1957
  • PSI (Partito Socialista Italiano), van 1957 tot 1987
  • PCI (Partido Comunista Italiano), vanaf 1987

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, 1945 (kabinet-Parri)
  • lid Constitutionele Vergadering, 1946
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van 1948 tot 1957
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van 1958 tot 1976
  • minister van Begroting, van 4 december 1963 tot 22 juli 1964 (kabinet-Moro I)
  • minister van Begroting en Economisch Programma, van 27 maart 1970 tot 17 februari 1972 (kabineten-Rumor III en -Colombo I)
  • minister van Begroting en Economisch Programma, van 7 juli 1973 tot 23 november 1974 (kabinetten-Rumor IV en V)
  • lid Europese Commissie, belast met regionaal beleid en coördinatie gemeenschapsfondsen, van 6 januari 1977 tot 6 januari 1989 (commissies-Jenkins en Thorn)
  • lid Senaat, van 1987 tot 1992

5.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in de Tweede Wereldoorlog actief in het Italiaanse verzet en raakte gewond, waarna hij in Frankrijk werd verpleegd. Keerde in april 1945 terug in Italië
  • Bedankt voor de PCI na de Russische inval in Hongarije in 1956

uit de privésfeer
Zijn grootvader was tussen 1892 en 1921 vijf keer minister-president

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven