r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

R. (Ray) MacSharry

foto R. (Ray) MacSharry
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Ray MacSharry (1938) was vier jaar Landbouwcommissaris in de Commissie-Delors II (1989-1993). MacSharry was vervoersondernemer en werd in 1969 voor Fianna Fáil (conservatief-liberaal) lid van het Ierse parlement. Nadien vervulde hij diverse kabinetsposten en was hij viceminister-president en minister van Financiën. MacSharry wist in 1992 een belangrijke stap te zetten naar hervorming van het Europese landbouwbeleid.

in de periode 1989-1993: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Raymond (Ray)

2.

Personalia

land
Ierland

geboorteplaats en -datum
Sligo, 29 april 1938

3.

Partij/stroming

partij
Fianna Fáil-The Republican Party ('Voorbestemde Soldaten'-de Republikeinse Partij) (conservatief-liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • (vervoers)ondernemer
  • lid Huis van Afgevaardigden (Dáil), van 1969 tot november 1988 (voor het district Sligo-Leitrim)
  • staatssecretaris van Overheidsdiensten, van 1 juli 1978 tot 12 december 1979
  • minister van Landbouw, van 12 december 1979 tot 9 maart 1982 (kabinet-Haughey)
  • viceminister-president (Tánaiste) en minister van Financiën, van 9 maart 1982 tot 14 december 1982 (kabinet-Haughey)
  • lid Europees Parlement, van 24 juli 1984 tot 10 maart 1987
  • minister van Financiën, van 10 maart 1987 tot 24 november 1988 (kabinet-Haughey)
  • lid Europese Commissie, belast met landbouw en plattelandsontwikkeling, van 6 januari 1989 tot 6 januari 1993 (commissie-Delors II)
  • lid Raad van Bestuur Bank of Ireland
  • lid Raad van Bestuur luchtvaartmaatschappij Ryanair
  • voorzitter Raad van Bestuur Eircom

5.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • studie Summerhill College te Sligo

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Was in 1991 de architect van een plan tot hervorming van de Europese landbouw. Inzet was vermindering van de productie om daarmee een einde te maken aan de overproductie. Dit moest vanaf 1997 een besparing van f 6,5 miljard per jaar opleveren. Boeren die daardoor werden getroffen zouden een inkomenssubsidie krijgen. Het melkquotum werd met 5 procent verlaagd. Om de graanproductie te beperken, kwam er een graanheffing en een aanzienlijke verlaging van de graanprijs. Ook de vleesproductie moest worden beperkt; de rundvleesprijs ging in het voorstel met 15 procent omlaag. In 1992 stemden de Landbouwministers in met het hervormingsplan.
  • Onderhandelde samen met commissaris Andriessen in het kader van de GATT met de VS over vrijere handel in landbouwproducten

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad in december 1982 af als viceminister-president vanwege een afluisterschandaal, waarbij hij geheime opnames had laten maken van gesprekken met een collega

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Mack the Knife (vanwege zijn drastische bezuinigingsbeleid als minister van Financiën)

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven