r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

R.H. (Roy) Jenkins

foto R.H. (Roy) Jenkins
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Roy Jenkins (1920-2003) was voorzitter van de Europese Commissie in 1977-1981. Hij was een vooraanstaand Labour-politicus, die bijna dertig jaar zitting in het Lagerhuis had. In het kabinet-Wilson (1964-1970) was Jenkins onder meer minister van Binnenlandse Zaken en van financiën. In het tweede kabinet-Wilson (1974-1976) was hij opnieuw 'Home Secretary'. Tijdens de door hem geleide Commissie kwam het Europees Monetair Stelsel tot stand. Als eerste EC-voorzitter woonde hij de G8-top bij. Na zijn voorzitterschap speelde Jenkins een belangrijke rol bij de vorming van de SDP, een rechtse afsplitsing van Labour.

in de periode 1977-1981: lid Europese Commissie

1.

Voornamen (roepnaam)

Roy Harris (Roy)

2.

Personalia

land
Verenigd Koninkrijk

geboorteplaats en -datum
Abersychan (Wales, Verenigd Koninkrijk), 11 november 1920

overlijdensplaats en -datum
East Hendred, 5 januari 2003

3.

Partij/stroming

partij
  • Labour Party, Arbeiderspartij (sociaaldemocratisch)
  • SDP (Social Democratic Party), van 1981 tot 1988
  • Liberal-Democrats, vanaf 1988

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • lid Lagerhuis, van 1948 tot januari 1977 (1948-1950 voor het district Southwark Central, vanaf 1950 voor Birmingham Stechford)
  • minister voor Luchtvaart, van 18 oktober 1964 tot 23 december 1965 (kabinet-Wilson I)
  • minister van Binnenlandse Zaken (Home Secretary), van 23 december 1965 tot 30 november 1967 (kabinet-Wilson I)
  • minister van Financiën, van 30 november 1967 tot 19 juni 1970 (kabinet-Wilson I)
  • plaatsvervangend leider Labour Party, van 19 juni 1970 tot 7 april 1972
  • schaduwminister van Binnenlandse Zaken, van 12 mei 1973 tot 5 maart 1974
  • minister van Binnenlandse Zaken (Home Secretary), van 5 maart 1974 tot 10 september 1976 (kabinet-Wilson II)
  • voorzitter Europese Commissie, van 6 januari 1977 tot 6 januari 1981
  • leider SDP, van 2 juli 1982 tot 13 juni 1983
  • lid Lagerhuis, van 2 juli 1982 tot juni 1987 (voor het district Glasgow-Hillhead)
  • lid Hogerhuis, van 1987 tot 5 januari 2003 (life peer)
  • leider Liberal Democrats in het Hogerhuis, van 1988 tot 1997

5.

Opleiding

academische studie
  • politicologie, filosofie en economie, Balliol College, Ofxord University (zes maanden)

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1948 bij tussentijdse verkiezingen gekozen en was toen het jongste lid van het parlement
  • Werd in 1976 bij de leiderschapsverkiezing in de Labour Party verslagen door James Callaghan
  • Richtte in januari 1982 samen met David Owen, Bill Rodgers en Shirley Williams de SDP op, een rechtse afsplitsing van de Labour Party. Zij stonden bekend als 'The Gang of Four' (de Bende van Vier).
  • Werd in 1982 bij tussentijdse verkiezingen gekozen, na het overlijden van de conseratieve afgevaardigde Tam Gailbraith
  • Was bij de algemene verkiezingen van 1983 was hij kandidaat-minister-president voor de alliantie van SDP en Liberalen

uit de privésfeer
  • Hij was tijdens de Tweede Wereldoorlog officier bij de artillerie en werkte bij het codecentrum Bletchley
  • Zijn vader, Arthur Jenkins, was voorman van de mijnwerkersvakbond en lid van het Lagerhuis

predicaten/adellijke titels
  • Baron Jenkins of Hillhead

7.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
19 boeken, waaronder biografieën van Gladstone en Churchill

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven