r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

F.X. (François-Xavier) Ortoli

foto F.X. (François-Xavier) Ortoli
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

François-Xavier Ortoli (1925-2007) was voorzitter van de Europese Commissie in de periode 1973-1977. Daarna was hij nog vier jaar Europees Commissaris voor Economische Zaken en financiën. De uit Corsica afkomstige Gaullist Ortoli was voor hij voorzitter van de Commissie werd onder meer minister in diverse kabinetten. Tijdens zijn voorzitter- en lidmaatschap van de EC had de Europese Gemeenschap te maken met een ernstige recessie ten gevolge van de oliecrisis. Hij had een belangrijk aandeel in de totstandkoming van het Europees Monetaire Stelsel en van de introductie van de ecu.

in de periode 1973-1981: lid Europese Commissie, voorzitter Europese Commissie

1.

Voornaam (roepnaam)

François-Xavier (François-Xavier)

2.

Personalia

land
Frankrijk

geboorteplaats en -datum
Ajaccio (Corsica, Frankrijk), 16 februari 1925

overlijdensplaats en -datum
Parijs, 29 november 2007

3.

Partij/stroming

partij
  • RPR (Rassemblement Pour la République, Republikeinse Partij) (centrum-rechts, Gaullistisch)
  • UDR (Union pour la défense de la République, Unie voor de verdeding van de Republiek) (centrum-rechts, Gaullistisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • chef Kabinet van Robert Lemaignen, lid Europese Commissie (enkele maanden)
  • directeur-generaal directie interne markt, EEG
  • secretaris-generaal interdepartementaal comité voor de Europese samenwerking, van 1961 tot 1962
  • directeur Kabinet van minister-president Pompidou, van 1962 tot 1966
  • minister van Bouwnijverheid en Huisvesting, van 29 april 1967 tot 31 mei 1968 (kabinet-Pompidou IV)
  • minister van Onderwijs, van 31 mei 1968 tot 10 juli 1968 (kabinet-Pompidou V)
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van juni 1968 tot juli 1968 (voor het district Lille)
  • minister van Financiën en Economische Zaken, van 10 juli 1968 tot 16 juni 1969 (kabinet-Couve de Murville)
  • minister van Industriële Ontwikkeling en Technologie, van 22 juni 1969 tot 5 juli 1972 (kabinet-Chaban-Delmas)
  • voorzitter Europese Commissie, van 6 januari 1973 tot 6 januari 1977
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met economische zaken, financiën, kredietverlening en investeringen en Statistisch Bureau, van 6 januari 1977 tot 6 januari 1985 (commissies-Jenkins en -Thorn)
  • president/directeur-generaal olieconcern "Total", van 1984 tot 1990

5.

Opleiding

academische studie
  • studie ENA (Ecole Nationale d'Administration), van 1945 tot 1947
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven