r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

C. (Claude) Cheysson

foto C. (Claude) Cheysson
vergrootglas
Bron: European Commission Audiovisual Library

Claude Cheysson (1920) is een Franse sociaaldemocraat die twee perioden lid was van de Europese Commissie. In de Commissies-Ortoli en -Jenkins was bij belast met ontwikkelingssamenwerking en in de Commissie-Delors I had hij de portefeuille Noord-Zuid-relaties en betrekkingen en met de Middellandse Zeelanden. Cheysson bekleedde diverse hoge ambtelijke functies, onder meer met betrekking tot de Franse overzeese gebieden. Verder was hij ambassadeur in Indonesië. Begin jaren tachtig was hij ruim vier jaar minister van Buitenlandse Zaken in enkele socialistische kabinetten.

in de periode 1973-1988: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Claude (Claude)

2.

Personalia

land
Frankrijk

geboorteplaats en -datum
Parijs, 13 april 1920

overlijdensplaats en -datum
Parijs, 15 oktober 2012

3.

Partij/stroming

partij
PS (Parti Socialiste) (sociaaldemocratisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • ambtenaar ministerie van Buitenlandse Zaken, van 1948 tot 1949
  • chef Missie bij de Duitse autoriteiten in Bonn, van 1949 tot 1952
  • adviseur president van Vietnam, van 1952 tot 1954
  • (plaatsvervangend) hoofd, Kabinet van minister-president Mendès France, van 1954 tot 1955
  • ambtelijk adviseur, Kabinet van de minister voor Marokkaanse en Tunesische zaken, van 1956 tot januari 1957
  • secretaris-generaal Commissie voor Technische Samenwerking in Afrika, van 1957 tot 1962
  • directeur-generaal Organisatie voor de Sahara, van 1962 tot 1965
  • ambassadeur, 1965
  • directeur-generaal Organisatie voor Industriële Samenwerking, 1966
  • ambassadeur te Djakarta, van 1966 tot 1969
  • voorzitter Raad van Bestuur Mijnbouwondernemingen (o.a. in Congo), van 1970 tot 1973
  • lid Europese Commissie, belast met ontwikkelingssamenwerking, van 19 april 1973 tot 23 april 1981 (commissies-Ortoli, -Jenkins en -Thorn)
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 22 mei 1981 tot 7 december 1984 (kabinetten-Mauroy I, II en III en -Fabius)
  • lid Europese Commissie, belast met Mediterrane zaken en Noord-Zuid-relaties, van 6 januari 1985 tot 6 januari 1989 (commissies-Delors I)
  • lid Europees Parlement, van 26 juli 1989 tot 18 juli 1994

5.

Opleiding

academische studie
  • studie Polytechnische School
  • studie ENA (Ecole nationale d'administration), van 1946 tot 1948

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Speelde in 1973-1975 een belangrijke rol bij de onderhandelingen over een (nieuw) handelsakkoord tussen de EG en 46 staten in Afrika, het Caraïbisch Gebied en de Stille Oceaan (ACS-landen). Deze onderhandelingen leidden op 28 februari 1975 tot de ACS-EEG-overeenkomst van Lomé. Producten uit ACS-landen krijgen betere toegang tot de EG, zonder dat daar verplichtingen tegenover staan. Er komen garanties voor financiële hulp aan de ACS-landen en afspraken over technische en financiële samenwerking.

7.

Wetenswaardigheden

anekdotes en citaten
  • In Brussel deed over zijn reislustigheid als Commissaris het volgende raadseltje de ronde: Wat is het verschil tussen God en Cheysson? Antwoord: God is overal, en Cheysson ook, behalve in Brussel.
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven