r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

V. (Václav) Klaus

foto V. (Václav) Klaus
vergrootglas

Vacláv Klaus (1941) was in 2003-2013 president van de Tsjechische Republiek. Hij is econoom en was werkzaam als wetenschapper en medewerker van de Tsjechoslowaakse Staatsbank. In 1989 speelde hij een belangrijke rol in Burgerforum en na de omwenteling werd hij minister van Financiën. Klaus werd daarna leider van de rechts-liberale partij ODS en minister-president van Tsjechië. Na de verkiezingsnederlaag van 1997 werd hij Kamervoorzitter. In februari 2003 werd hij gekozen tot president en in 2008 als zodanig herkozen.

in de periode 2003-2013: regeringsleider/staatshoofd EU-land

1.

Voornaam (roepnaam)

(Václav)

2.

Personalia

land
Tsjechië

geboorteplaats en -datum
Vinohrady (nabij Praag), 19 juni 1941

3.

Partij/stroming

partij
ODS (Obcanská demokratická strana) (Democratische Burgerpartij, conservatief-liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • medewerker tijdschrift "Tvár" (hervormingsgezind tijdens de Praagse Lente)
  • leider tijdschrift "Literámi noviny" (hervormingsgezind tijdens de Praagse Lente)
  • medewerker Economisch Instituut voor Tsjechoslowakije, Academie van Wetenschappen, tot 1970
  • diverse functies bij de Staatsbank van Tsjechoslowakije, van 1971 tot 1986
  • medewerker Planbureau Tsjechoslowaakse Academie van Wetenschappen, van 1987 tot 1989
  • minister van Financiën, van 10 december 1989 tot 1 juli 1992 (kabinetten-Pitra en -Pithart)
  • vicepremier, van oktober 1991 tot 1 juli 1992
  • voorzitter Obcanské fórum (Burgerforum), van oktober 1990 tot april 1991
  • voorzitter ODS, van april 1991 tot oktober 2002
  • minister-president van Tsjechië, van juli 1992 tot 1 januari 1993 (deelregering)
  • minister-president van de Tsjechische Republiek, van 1 januari 1993 tot 17 december 1997
  • voorzitter Kamer van Afgevaardigden, van 17 juli 1998 tot 20 juni 2002
  • president van de Tsjechische Republiek, van 7 maart 2003 tot maart 2013

5.

Opleiding

academische studie
  • economie Economische Universiteit van Praag, tot 1963
  • doctoraat in de economie, 1968
  • postdoctorale studies in Italië (1966) en de Verenigde Staten (1969)

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde een belangrijke rol tijdens de Fluwele Revolutie in 1989 en sloot zich aan bij Burgerforum
  • In 1991 oprichter van ODS
  • Werd in oktober 1990 als voorzitter van ODS vervangen door Mirek Topolánek
  • Werd op 28 februari 1993 tot president gekozen en in februari 2008 als zodanig herkozen
  • Kreeg in 1995 de eretitel 'professor in de financiën" van de Economische Universiteit van Praag
  • Heeft talrijke onderscheidingen en eredoctoraten
  • Bewonderd Margareth Thatcher en Ronald Reagen en staat bekend als eurosceptisch

7.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
Martin Sommer, "Jullie zijn naïef in het beoordelen van de EU. Een interview met Václav Klaus." De Volkskrant, 7 mei 2019

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven