r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

J. (José) Sócrates Carvalho Pinto de Sousa

foto J. (José) Sócrates Carvalho Pinto de Sousa
vergrootglas

José Sócrates (1957) was van maart 2005 tot en met juni 2011 minister-president van Portugaln en was tot 2011 secretaris-generaal van de PS, de sociaaldemocratische partij van Portugal. Hij leidde een kabinet van sociaaldemocraten en onafhankelijken. Sócrates was oorspronkelijk ingenieur en werd in 1987 lid van het Portugese parlement. Hij bekleedde in de periode 1995-2002 regeringsposten in de kabinetten-Guterres, onder meer als minister van Jeugd en Sport en van Milieu en Ruimtelijke Ordening. In 2002-2005 was hij leider van de oppositie tegen het kabinet-Barroso.

in de periode 2005-2011: regeringsleider/staatshoofd EU-land

1.

Voornaam (roepnaam)

(José)

2.

Personalia

land
Portugal

geboorteplaats en -datum
Porto, 6 september 1957 (werd ingeschreven in het bevolkingsregister van Vilar de Maçada)

3.

Partij/stroming

partij
PS (Partido Socialista), vanaf 1981 (sociaaldemocratische partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • ingenieur in Corvilha
  • lid Nationale Vergadering (Assembleia da Republica), van 1987 tot 1995 (voor het district Castelo Branco)
  • lid gemeenteraad van Corvilha, van 1989 tot 1996
  • secretaris PS, van 1991 tot 1995
  • staatssecretaris voor Milieu, van 28 oktober 1995 tot 25 november 1997 (kabinet-Gutteres I)
  • minister van Jeugd en Sport, van 25 november 1997 tot 25 oktober 1999 (kabinet-Gutteres I)
  • minister van Milieu en Ruimtelijke Ordening, van 25 oktober 1999 tot 6 april 2002 (kabinet-Gutteres II)
  • lid Nationale Vergadering (Assembleia da Republica), van 6 april 2002 tot 12 maart 2005 (voor het district Castelo Branco)
  • fractieleider PS, van maart 2002 tot 12 maart 2005 (oppositieleider)
  • secretaris-generaal PS, van september 2004 tot 5 juni 2011
  • minister-president van Portugal, van 12 maart 2005 tot 21 juni 2011

5.

Opleiding

academische studie
  • opleiding tot medisch ingenieur, Technische Hogeschool te Coimbra, van 1975 tot 1979
  • rechten (niet voltooid), privé-Universiteit Lusiada in Lissabon, van 1987 tot 1993
  • diverse studies (licentiaat), Technische Hogeschool te Lissabon, van 1994 tot 1995
  • ingenieursopleiding (licentiaat), Universidade Independente (privéschool) in Lissabon, 1996

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zijn vader was architect. Zijn ouders waren gescheiden.
  • Was medeoprichter van de jeugdorganisatie van de PSD (christendemocratisch, centrum-liberaal)
  • Speelde als minister voor Sport een rol bij de organisatie van EURO 2004, het Europees Kampioenschap voetbal
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven