r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

F. (Ferenc) Gyurcsány

foto F. (Ferenc) Gyurcsány
vergrootglas

Ferenc Gyurcsány (1961) was van september 2004 tot april 2009 minister-president van Hongarije. Hij was vanaf 2007 tevens partijleider van de Hongaarse socialistische partij, MSZP. Gyurcsány is opgeleid als econoom en was actief in de communistische jeugdbeweging (bij het opzetten van programma's voor studenten). Na de omwenteling in 1998 kreeg hij functies in de financiële wereld en werd hij een succesvol ondernemer. In 2003 werd Gyurcsány minister van Sport, Jeugd en Kinderen. In september 2004 volgde hij Medgyessy als premier. Hij leidde een coalitiekabinet van MSZP en SZDSZ (liberalen).

in de periode 2004-2009: regeringsleider/staatshoofd EU-land

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

(Ferenc)

2.

Personalia

land
Hongarije

geboorteplaats en -datum
Pápa (Hongarije), 4 juni 1961

3.

Partij/stroming

partij
MSZP (Magyar Szocialista Párt, Hongaarse Socialistische Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • vicevoorzitter jeugdorganisatie DEMISZ, van 1989 tot 1990
  • leidinggevende functies in het bedrijfsleven, bij Creditum (financiële consultants), Eurocorp International Finance Inc. en Altus Ltd., van 1990 tot 1992
  • eigenaar, later voorzitter Raad van Bestuur Altus Holding B.V., van 1992 tot 2002
  • strategisch adviseur van Péter Medgyessy (partijleider MSZP), van 2002 tot 2003
  • minister van Sport, Jongeren en Kinderen, van 18 mei 2003 tot 29 september 2004 (kabinet-Medgyessy)
  • voorzitter MSZP, district Györ-Moson-Sopron, van januari 2004 tot september 2004
  • minister-president van Hongarije, van 29 september 2004 tot 14 april 2009
  • partijleider MSZP, vanaf 24 februari 2007

5.

Opleiding

academische studie
  • opleiding tot leraar (bachelor-diploma), Universiteit van Pécs, tot 1984
  • economie, Universiteit van Pécs, tot 1990

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was tussen 1981 en 1984 actief in de organisatie van jonge communisten, KISZ en daarna vier jaar vicevoorzitter van de organisatiecommissie voor studentenprogramma's in Pécs. In 1988-1989 was hij voorzitter van het centrale comité voor universiteiten en colleges van KISZ.
  • Bleef minister-president na de parlementsverkiezingen van april 2006
  • Trad in april 2009 af, nadat hij onvoldoende steun wist te verwerven om de economische crisis aan te pakken
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven