r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. R. (Robert) Fico

foto Dr. R. (Robert) Fico
vergrootglas

Robert Fico (1964) was van 4 april 2012 tot 15 maart 2018 minister-president van Slowakije. Hij was dat eerder van juli 2006 tot juli 2010. Fico is leider van de sociaaldemocratische partij Smer. Hij heeft rechten gestudeerd en werkte als jurist bij het ministerie van Justitie. Hij vertegenwoordigde Slowakije in het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Sinds 2002 zit Fico in het Slowaakse parlement en in 2002-2006 was hij leider van de oppositie. Het door hem in 2006-2010 geleide kabinet was een coalitie van Smer en SNS, de Slowaakse Nationalistische Partij. Sinds 2012 regeert Smer alleen. In maart 2018 trad hij af vanwege de politieke crisis rond de moord op een onderzoeksjournalist.

in de periode 2006-2018: regeringsleider/staatshoofd EU-land

1.

Voornaam (roepnaam)

(Robert)

2.

Personalia

land
Slowakije

geboorteplaats en -datum
Topol'cany (Tsjecho-Slowakije), 15 september 1964

3.

Partij/stroming

partij
  • Communistische Partij van Tsjechoslowakije, vanaf 1987
  • SDL (Strana demokratickej lavice), van 1989 tot 1 januari 2005 (sociaaldemocratische partij)
  • SD-SMER (Sociálna demokracia), vanaf 1 januari 2005 (sociaaldemocratische partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • medewerker en waarnemend directeur Rechteninstituut, minister van Justitie, van 1986 tot 1995
  • lid Nationale Raad van de Slowaakse Republiek (Parlement), van 23 juni 1992 tot 4 juli 2006
  • partijleider SMER, vanaf 1999
  • fractievoorzitter SMER, Nationale Raad, van 2002 tot juli 2006
  • minister-president van Slowakije, van 4 juli 2006 tot 8 juli 2010
  • lid Nationale Raad van de Slowaakse Republiek (Parlement), vanaf juli 2010
  • minister-president van Slowakije, van 4 april 2012 tot 15 maart 2018

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten Comenius Universiteit te Bratislava, van 1982 tot 1986
  • postdoctorale studies, Instituut voor Staat en Recht, Slowaakse Academie van Wetenschappen

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Had namens Slowakije zitting in het Europese Hof voor de Rechten van de Mens (1994-2000)
  • Was in 1999 medeoprichter van SMER (aanvankelijk geheten 'De Derde Weg')
  • Had zitting in de Parlementaire Vergadering van de Raad van Europa
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven