r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. J. (Janusz) Lewandowski

foto Dr. J. (Janusz) Lewandowski
vergrootglas

De Pool Janusz Lewandowski (1951) is sinds 1 juli 2014 lid van het Europees Parlement, zijn partij is aangesloten bij de Europese christendemocraten (EVP). De heer Lewandowski was van februari 2010 tot juni 2014 lid van Europese Commissie, belast met begroting. De econoom Lewandowski behoorde tot de leidinggevende personen van de vakbond Solidarnosc en werd in 1993 als liberaal lid van het Poolse parlement. In twee kabinetten was hij minister voor privatisering, waarin hij medeverantwoordelijk was voor het invoeren van de vrijemarkteconomie. In de periode 1994-1997 was Lewandowski werkzaam als internationaal economisch expert. In 1997 keerde hij terug in het parlement en in 2004 werd hij Europarlementariër.

in de periode 2010-2014: lid Europese Commissie

1.

Voornaam (roepnaam)

Janusz (Janusz)

2.

Personalia

land
Polen

geboorteplaats en -datum
Lublin, 13 juni 1951

3.

Partij/stroming

partij
  • KLD (Kongres Liberalno-Demokratyczny, Liberaal-democratisch congres), van 1990 tot 1995
  • UW (Unia Wolnosci, Vrijheidsunie), van 1995 tot 2001 (liberaal)
  • PO (Platforma Obywatelska, Burgerplatforum) (conservatief-liberale/christendemocratische partij), vanaf 2001

fractie Europees Parlement
Fractie van de Europese Volkspartij

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • universitair docent economie, Universiteit van Gdansk, van 1974 tot 1984
  • directeur scheepvaartmaatschappij "Polskie Linie Oceaniczne", van 1984 tot januari 1991
  • lid Sejm (parlement), van 1991 tot september 1993
  • minister voor Privatisering, van 12 januari 1990 tot 5 december 1991 (kabinet-Bielecki)
  • minister voor Privatisering, van 11 juli 1992 tot 26 oktober 1993 (kabinet-Suchocka)
  • internationaal economisch deskundige, van 1994 tot 1997
  • lid Sejm (parlement), van september 1997 tot juni 2004
  • als toehoorder lid Europees Parlement, van april 2003 tot 19 juli 2004
  • lid Europees Parlement, van 19 juli 2004 tot februari 2010
  • lid Europese Commissie, belast met begroting en financieel programma, van 10 februari 2010 tot 1 juli 2014 (Commissie-Barroso II, tussen 19 april 2014 en 25 mei 2014 met verkiezingsverlof)
  • lid Europees Parlement, vanaf 1 juli 2014

5.

Nevenfuncties

vorige
  • gastdocent Harvard University
  • voorzitter programmaraad, Instituut voor studies van de markteconomie, vanaf 1993
  • voorzitter athletiekvereniging in Sopot

afgeleide functies, presidia etc.
  • vicevoorzitter commissie Europese zaken (Sejm), van 2001 tot 2004
  • plaatsvervangend voorzitter delegatie naar Japan (Europees Parlement)

6.

Opleiding

academische studie
  • economie, Universiteit van Gdansk, tot 1974
  • economische wetenschap (Dr.), Universiteit van Gdansk, tot 1984

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Hij was in 1980-1989 lid van de onafhankelijke vakbond Solidarnosc

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
1 dochter

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven