r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

B. (Borut) Pahor

foto B. (Borut) Pahor
vergrootglas

De sociaaldemocraat Borut Pahor (1963) was van november 2008 tot februari 2012 minister-president van Slovenië. Na voltooiing van zijn studie werd Pahor lid van de Sloveense Communistische Partij. Na de onafhankelijkheid in 1990 werd hij lid van de Nationale Vergadering en daarna, als exponent van de 'derde weg', vicevoorzitter van de gezamenlijke lijst van communisten en sociaaldemocraten. Pahor was voorzitter van de Nationale Vergadering en lid van het Europees Parlement. Hij leidde een kabinet van sociaaldemocraten, liberalen en liberaaldemocraten, dat in 2011 voortijdig ten val kwam. In 2012 werd hij tot president gekozen, en in 2017 voor een tweede termijn.

in de periode 2008-2012: regeringsleider/staatshoofd EU-land

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

(Borut)

2.

Personalia

land
Slovenië

geboorteplaats en -datum
Postojna (Socialistische Republiek Slovenië, Joegoslavië), 2 november 1963

3.

Partij/stroming

partij
  • KPS (Komunisticna partija Slovenije, Communistische Partij van Slovenië), van 1987 tot 1997
  • ZLSD (Zdruzena lista socialnih demokratov, gezamenlijke lijst van sociaaldemocraten), van 1997 tot 2005
  • SD (Socialni demokrati, sociaaldemocraten), vanaf 2005

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • lid Nationale Vergadering van Slovenië, vanaf april 1990 (tot 1992 Vergadering van de Republiek Slovenië)
  • voorzitter ZLSD, later SD, vanaf 1997
  • voorzitter Nationale Vergadering van Slovenië, van 2000 tot 2004
  • lid Europees Parlement, van 20 september 2004 tot 14 november 2008
  • leider linkse oppositie, Nationale Vergadering, van 2007 tot november 2008
  • minister-president van Slovenië, van 7 november 2008 tot 10 februari 2012
  • president van Slovenië, vanaf 22 december 2012

5.

Opleiding

academische studie
  • politieke wetenschappen, Universiteit van Ljubljana, tot 1987

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Won als student een prijs, de belangrijkste onderscheiding op dat gebied, voor zijn doctoraalscriptie
  • Werd in 1990 tot parlementslid gekozen op een gezamenlijke lijst van communisten en sociaaldemocraten
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven