r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij M Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

M.T. (Matti) Vanhanen

Matti Vanhanen (1955) was in 2003-2010 minister-president van Finland. Hij was in die periode tevens partijleider van de liberale Centrum Partij (Keskusta). Vanhanen was journalist en zat sinds 1991 in het Finse parlement. Hij maakte deel uit van de Europese Conventie die de ontwerp-Grondwet van de EU opstelde. In 2003 was hij korte tijd minister van Defensie, maar in hetzelfde jaar werd hij partijleider en premier. Sinds juni 2020 is Vanhanen minister van Financiën.

in de periode 2003-2010: regeringsleider/staatshoofd EU-land

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Matti Taneli (Matti)

2.

Personalia

land
Finland

geboorteplaats en -datum
Jyväskylä, 4 november 1955

3.

Partij/stroming

partij
Suomen Keskusta, Centrum Partij (liberale partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • lid gemeenteraad van Espoo, van 1981 tot 1984
  • lid raad Stadsgewest Helsinki, van 1983 tot 1984
  • redacteur dagblad "Kehäsanomat", van 1985 tot 1988
  • hoofdredacteur dagblad "Kehäsanomat", van 1988 tot 1991
  • lid gemeenteraad van Nurmijärvi, vanaf 1989
  • lid Parlement (Eduskunta), vanaf 1991
  • lid regionale raad van Uusimaa, van 1997 tot 2000
  • minister van Defensie, van 17 april 2003 tot 24 juni 2003 (kabinet-Jäätteenmäki)
  • partijleider van Keskusta, van 2003 tot 21 juni 2010
  • minister-president van Finland, van 24 juni 2003 tot 21 juni 2010
  • voorzitter van het Fins parlement, van 7 juni 2019 tot 8 juni 2020
  • minister van Financiën, vanaf 9 juni 2020

5.

Opleiding

academische studie
  • politieke wetenschappen, tot 1989

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zijn vader was hoogleraar
  • Was in 1980-1983 voorzitter van de jongerenorganisatie van Keskusta
  • Hij was vicefractievoorzitter en vicepartijvoorzitter (2000-2003) van Keskusta
  • Maakte in 2001-2003 deel uit van de Europese Conventie voor het opstellen van een ontwerp-Grondwet
  • In 2006 was hij kandidaat bij de presidentsverkiezingen. Hij legde het in de eerste ronde af tegen de sociaaldemocrate president Tarja Halonen (die werd herkozen) en Sauli Niinistö
  • Na de verkiezingen van maart 2007 bleef hij minister-president
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven