r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

H.J.V. (Victor) Bodson

foto H.J.V. (Victor) Bodson
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Victor Bodson (1902-1984) was een Luxemburgse sociaaldemocraat, die in de Europese Commissie-Rey de portefeuille vervoer had. Bodson zat in 1934 in het parlement en was in de oorlogsjaren in Londen minister. Ook na 1945 was hij Kamerlid en minister, onder meer van verkeer. Tussen 1964 en 1967 was Bodson Kamervoorzitter.

in de periode 1967-1970: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

(Victor)

2.

Personalia

land
Luxemburg

geboorteplaats en -datum
Luxemburg, 24 maart 1902

overlijdensplaats en -datum
Bad Mondorf (Luxemburg), 29 juni 1984

3.

Partij/stroming

partij
LSAP (Lëtzebuerger Sozialistech Aarbechterpartei, Luxemburgse Sociaaldemocratische Arbeiderspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van 1934 tot 1940
  • lid gemeenteraad van Luxemburg, vanaf 1935
  • minister van Justitie, Openbare Werken en Verkeer, van 6 april 1940 tot 14 november 1945 (kabinet-Dupong)
  • minister van Justitie, Openbare Werken en Verkeer, van 14 november 1945 tot 1 maart 1947 (nationale kabinetten-Dupong)
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van 1948 tot 1951
  • minister van Justitie, Openbare Werken en Verkeer, van 3 juli 1951 tot 2 maart 1959 (kabinetten-Dupong, -Bech en -Frieden)
  • lid Raad van State, van september 1961 tot juli 1964
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van juli 1964 tot 1 juli 1967
  • voorzitter Kamer van Afgevaardigden, van 21 juli 1964 tot 1 juli 1967
  • lid Europese Commissie, belast met vervoer, van 2 juli 1967 tot 1 juli 1970 (commissie-Rey)

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde een belangrijke rol bij het opzetten van een vluchtroute voor Joden vanuit Duitsland en hielp zelf mee bij vluchtpogingen. Kreeg daarvoor op de gedenkplaats Yad Vashem een gedenksteen.
  • Maakte deel uit van het kabinet dat op 10 mei 1940 uitweek naar Londen. Keerde op 23 september 1944 terug in Luxemburg.

wetenswaardigheden
  • Stelde een werkprogramma op voor het gemeenschappelijke vervoersbeleid, waarbij er vanaf 1969 een tariefregeling moest komen voor het vervoer binnen de EG
  • Kwam met voorstellen over de totale vervoerscapaciteit en over het toelaten van vervoerders

uit de privésfeer
  • Was in zijn jeugd kampioen motorcylce van Luxemburg
  • Was enige tijd voorzitter van de Luxemburgse Boksfederatie
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven