r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Prof.Dr. W. (Walter) Hallstein

foto Prof.Dr. W. (Walter) Hallstein
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Begaafde en scherpzinnige jurist, die bijna tien jaar leiding gaf aan de Europese Commissie. Was in de jaren dertig en veertig hoogleraar in Rostock en Frankfurt am Main. Adenauer benoemde hem in 1950 tot staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken. Lanceerde in die tijd een doctrine die zich keerde tegen de erkenning van de DDR. Als voorzitter van de eerste Europese Commissie betoonde hij zich een uitstekend organisator, die met veel ijver werkte aan de Europese eenwording. Stond bekend als een gesloten, wat stijve man, zonder hobby's, die vooral zeer nauwgezet was. Werd echter vanwege zijn gedrevenheid, intellect en werklust hoog geacht door zijn medecommissieleden.

in de periode 1958-1967: vooraanstaande Europeanen, voorzitter Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Walter (Walter)

2.

Personalia

land
Duitsland

geboorteplaats en -datum
Mainz, 17 november 1901

overlijdensplaats en -datum
Stuttgart, 29 maart 1982

3.

Partij/stroming

partij
CDU (Christlich Demokratische Union Deutschlands)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • medewerker Kaiser Wilhelm Institut für Aussländisches Privat und International Privatrecht te Berlijn, van 1927 tot 1929
  • privédocent te Berlijn, van 1929 tot 1930
  • hoogleraar privaat- en publieksrecht, Universiteit van Rostock, van 1930 tot 1941
  • hoogleraar burgerlijk recht, Universiteit van Frankfurt am Main, van 1941 tot 1944 (tevens directeur Instituut voor Rechtsvergelijking)
  • krijgsgevangene, van 1944 tot 1945 (in 1945 in Lousiana, V.S.)
  • betrokken bij de wederopbouw van universiteit, van november 1945 tot februari 1946
  • hoogleraar privaatrecht, volkenrecht, rechtsvergelijking en publiekrecht, Universiteit van Frankfurt am Main, van 1 februari 1946 tot 1950
  • rector Universiteit van Frankfurt am Main, van 1946 tot 1948
  • staatssecretaris voor buitenlandse betrekkingen op de Bonskanselarij, van 28 augustus 1950 tot 15 maart 1951 (kabinet-Adenauer I)
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, van 15 maart 1951 tot januari 1958 (kabinet-Adenauer I (1951-1953), -Adenauer II (1953-1957), -Adenauer III (1957-1961))
  • voorzitter Europese Commissie, van 1 januari 1958 tot 1 juli 1967
  • lid Bondsdag (kieskring Neuwied), van oktober 1969 tot oktober 1972

5.

Nevenfuncties

  • gast-hoogleraar internationale betrekkingen Universiteit van Georgetown (V.S.), 1948
  • leider Duitse delegatie bij de conferentie over het Plan-Schuman te Parijs, vanaf juni 1950
  • voorzitter Europese Beweging, van 1968 tot 1974

6.

Opleiding

academische studie
  • internationaal privaatrecht, Universiteiten van Bonn, München en Berlijn, tot 1925

eredoctoraten
  • eredoctoraten aan negen Europese en negen Amerikaanse universiteiten

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Speelde een belangrijke rol bij de onderhandelingen over totstandkoming van het EGKS-verdrag
  • Lanceerde in 1955 de Hallstein-doctrine. Duitsland knoopt geen diplomatieke betrekkingen aan met landen die de DDR erkennen (uitgezonderd de Sovjet-Unie)
  • In 1967 maakte met name Frankrijk ernstige bezwaren tegen zijn kandidatuur voor het voorzitterschap van de nieuwe Europese Commissie, waarop hij zich in mei van dat jaar terugtrok

ridderorden
vele ridderorden, waaronder: Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw, 11 november 1967

overige onderscheidingen en prijzen
  • Karel de Grote-prijs, 1961
  • Europaprijs, 1968
  • Robert Schumanprijs, 1969

militaire dienst
  • dienstplichtig militair (oberleutnant), van 1942 tot 1945 (actief in Noord-Frankrijk)

8.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
J. van Merriënboer, "Mansholt. Een biografie", 245-247

9.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
ongehuwd

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven