r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Drs. J.C.M. (Jolande) Sap

foto Drs. J.C.M. (Jolande) Sap vergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Politica van GroenLinks die als Tweede Kamerlid snel gezag verwierf als woordvoerster op het gebied van zorg en financiën. Nadat zij in december 2010 Femke Halsema was opgevolgd als fractievoorzitter en politiek leider ging dat gezag spoedig weer verloren, onder meer door de keuze de politiemissie in Kunduz te steunen. In 2011 was er verder een ongelukkig optreden tijdens de algemene beschouwingen en in 2012 ontstond een onplezierige strijd om het lijsttrekkerschap met Tofik Dibi. Verliet kort na de verkiezingsnederlaag van haar partij de Haagse politiek. Werkte voor haar politieke loopbaan voor de Emancipatieraad en bij het ministerie van Sociale Zaken en was directeur van expertisecentrum LEEFtijd. Is nu onder meer actief op het gebied van duurzaamheid en commissaris van KPN.

GroenLinks
in de periode 2008-2012: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Delen

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Johanna Catharina Maria (Jolande)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Venlo, 22 mei 1963

3.

Partij/stroming

partij(en)
GroenLinks, vanaf 1993

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • partner adviesbureau "Camunico" (duurzaamheidstrategie), vanaf 2015
  • projectleider duurzamer kledingindustrie (Nederlandse textielsector), MVO Nederland, van februari 2014 tot 2015
  • fractievoorzitter GroenLinks Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 december 2010 tot 5 oktober 2012
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2 september 2008 tot 23 oktober 2012

tijdelijke vervanging Kamerlid
  • Verving op grond van artikel X10 van de Kieswet op 2 en 3 september 2008 Mariko Peters als Tweede Kamerlid

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/10)
  • lid Raad van Commissarissen Renewi (afvalverwerking), vanaf 1 april 2018
  • voorzitter adviescommissie Vraagfinanciering middelbaar beroepsonderwijs, vanaf september 2016

vorige (2/3)
  • columnist "NRC Handelsblad", van 27 december 2010 tot juli 2011
  • lid Raad van Bestuur Fairfood International, van oktober 2013 tot 1 januari 2014

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
lid tijdelijke commissie parlementair onderzoek financieel stelsel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 24 juni 2009 tot september 2010

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
ambassadeur VMBO On Stage

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Nam in juli 2012 verdediging over van het door Femke Halsema in 2010 ingediende wetsvoorstel tot herziening van de Grondwet (in tweede lezing) over de constitutionele toetsing
  • Nam in 2011 van Femke Halsema de medeverdediging over van een eerder door Niesco Dubbelboer (PvdA), Wijnand Duyvendak (GroenLinks) en Boris van der Ham (D66) ingediend initiatiefwetsvoorstel over het opnemen in de Grondwet van het correctief referendum (30.174)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Baarde veel opzien door tijdens de algemene beschouwingen op 21 september 2011 een stekker uit een stekkerdoos te trekken. Daarmee hield zij PVV-fractievoorzitter voor dat het voor hem heel eenvoudig zou zijn om 'de stekker' uit het kabinet te trekken. Algemeen werd dit beoordeeld als een mislukt grappig bedoeld 'toneelstukje', wat haar gezag niet ten goede kwam.
  • Werd in juni 2012 in een ledenreferendum gekozen tot lijsttrekker. Kreeg 84 procent van de stemmen, tegen 12 procent voor Tofik Dibi.
  • Trad op 5 oktober 2012 terug als partijleider, nadat het partijbestuur het vertrouwen in haar had opgezegd. Het bestuur stelde dat na intensieve gesprekken de conclusie was getrokken dat Sap niet langer het benodigde draagvlak had en niet meer in staat was om effectief en gezaghebbend leiding te geven aan de fractie en de partij. Daardoor was volgens het bestuur een krachtige herstart van de partij na de teleurstellende verkiezingsuitslag van 12 september 2012 onmogelijk geworden.

uit de privésfeer
Haar vader was onder meer stuurman, helikopterpiloot, eigenaar van een wegenbouwbedrijf en café- en hoteleigenaar

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven