r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij M Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

L. Orban

foto L. Orban
vergrootglas

De Roemeen Leonard Orban (1961) was van januari 2007 tot februari 2010 eurocommissaris meertaligheid. Hij was werkzaam als ingenieur en speelde in de jaren 1993-2005 een belangrijke rol bij de onderhandelingen over toetreding van Roemenië tot de EU. Orban is een partijloze liberaal. Hij was de eerste Roemeense Eurocommissaris.

in de periode 2007-2010: lid Europese Commissie

Inhoud

1.

Voornaam

Leonard

2.

Personalia

land
Roemenië

geboorteplaats en -datum
Brasov, 28 juni 1961

3.

Partij/stroming

stroming(en)
partijloze liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • medewerker (ingenieur) aan het onderzoeksinstituut voor de productie van machinetechnologie te Boekarest, vanaf 1986
  • medewerker (ingenieur) bij de onderneming voor speciale industriële constructies te Boekarest
  • medewerker (ingenieur) bij de tractorproducent te Miercurea Ciurc.
  • adviseur Europese en internationale zaken voor het Roemeense Huis van Afgevaardigden, van 1993 tot 2001
  • coördinator van de Roemeense toetredingsonderhandelingen voor alle toetredingshoofdstukken; tweede onderhandelaar namens de Roemeense regering met de EU, van mei 2001 tot december 2004
  • hoofdonderhandelaar met de Europese Unie, coördinator van de Roemeense toetreding tot de EU, van december 2004 tot april 2005
  • staatssecretaris Europese Zaken, van 29 december 2004 tot 1 januari 2007 (kabinet-Popescu-Tariceanu)
  • lid Europese Commissie, belast met meertaligheid, van 1 januari 2007 tot 10 februari 2010
  • adviseur van de president van Roemenië, vanaf 2015

5.

Opleiding

academische studie
  • werktuigbouw, universiteit van Brasov, van 1981 tot 1986
  • economie, universiteit van Boekarest, van 1987 tot 1992

overige opleidingen
  • diverse trainingen op het gebied van de Europese Unie

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Trok zich in oktober 2012 terug als kandidaat-lid van de Europese Rekenkamer na bezwaren van het Europees Parlement

7.

Wetenswaardigheden

onderscheidingen (EU)
Ridder in de nationale orde, Steaua Românieî

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
1 kind

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven