r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

P.-H.Ch. (Paul-Henri) Spaak

foto P.-H.Ch. (Paul-Henri) Spaak
vergrootglas
bron: NAVO

De Belg Paul-Henri Spaak (1899-1972) geldt als een van de belangrijkste grondleggers van de Europese samenwerking na de Tweede Wereldoorlog. Was in 1944 mede-initiatiefnemer voor de oprichting van de Benelux, van 1949 tot 1951 voorzitter van de Raad van Europa, en van 1952 tot 1954 voorzitter van de Europese Commissie voor Kolen en Staal. Verder was hij in 1945 de eerste voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, en van 1957 tot 1961 secretaris-generaal van de NAVO. Tussen 1936 en 1966 diverse malen premier en minister van Buitenlandse Zaken van België.

in de periode 1936-1966: vooraanstaande Europeanen

1.

Voornamen (roepnaam)

Paul-Henri Charles (Paul-Henri)

2.

Personalia

land
België

geboorteplaats en -datum
Schaarbeek (België), 25 januari 1899

overlijdensplaats en -datum
Braine-l'Alleud (België), 31 juli 1972 (Eigenbrakel)

3.

Partij/stroming

partij
  • BWP (Belgische Werkliedenpartij), van 1920 tot 1945
  • BSP (Belgische Socialistische Partij), vanaf 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • advocaat te Brussel
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, arrondissement Brussel, van februari 1932 tot 1957
  • minister van Verkeerswezen en P.T.T., van 25 maart 1935 tot 26 mei 1936 (kabinet-Van Zeeland I)
  • minister van Buitenlandse Zaken, van februari 1936 tot 13 juni 1938 (kabinet-Van Zeeland II)
  • eerste minister, van 13 juni 1938 tot 21 februari 1939
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 3 september 1939 tot januari 1946 (kabinet-Pierlot; was in Londen ook belast met informatie en propaganda)
  • eerste minister, van 13 maart 1946 tot 13 maart 1946
  • minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel, van 13 maart 1946 tot 20 maart 1947 (kabinetten-Van Acker III en -Huysmans)
  • eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken, van 20 maart 1947 tot 11 augustus 1949
  • minister van Staat, 11 augustus 1949
  • burgemeester van Sint-Gillis (Brussel), van 1953 tot 1957
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 23 april 1954 tot 13 mei 1957 (kabinet-Van Acker IV)
  • secretaris-generaal NAVO (Noord-Atlantische Verdragsorganisatie), van 16 mei 1957 tot 4 maart 1961
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, arrondissement Brussel, van februari 1961 tot 1966
  • vice-eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken, van 25 april 1961 tot 28 juli 1965 (kabinet-Lefèvre)
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 28 juli 1965 tot 19 maart 1966 (kabinet-Harmel)

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten Universiteit van Brussel

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Was in het kabinet te Londen ook belast met informatie en propaganda
  • Mede-initiatiefnemer voor de vorming van een tolunie met Nederland, die zou leiden tot oprichting van de Benelux, van 1941 tot 1944

7.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven