r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

P.B. (Peter) Mandelson

foto P.B. (Peter) Mandelson
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Peter Mandelson (1953) was van november 2004 tot oktober 2008 lid van de Europese Commissie, belast met handelsbetrekkingen van de Europese Unie. Op 3 oktober 2008 werd hij in het kabinet-Brown minister van Handel en Industrie, een post die hij ook in het kabinet-Blair had bekleed in 1998. In 1999 keerde hij terug als minister voor Noord-Ierse zaken; een functie die hij tot januari 2001 bekleedde. Beide keren moest hij aftreden na in opspraak te zijn geraakt. Na de verkiezingen van 2001 werd hij opnieuw Lagerhuislid voor Labour. Eerder had hij daarin al zitting in 1992-1998.

in de periode 2004-2008: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Peter Benjamin (Peter)

2.

Personalia

land
Verenigd Koninkrijk

geboorteplaats en -datum
Londen, 21 oktober 1953

3.

Partij/stroming

partij
Labour Party

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • televisieproducent
  • partijdirecteur voor campagnes en communicatie ("spin doctor") van de Labour-partij, vanaf 1985
  • campagneleider voor Labour tijdens de algemene verkiezingen, 1987
  • lid Lagerhuis voor het district Hartlepool, van april 1992 tot september 2004
  • campagneleider van Labour tijdens de algemene verkiezingen van mei 1997
  • minister zonder portefeuille, werkzaam voor de premier, van 1997 tot 27 juli 1998
  • minister voor Handel en Industrie, van 27 juli 1998 tot 23 december 1998 (kabinet-Blair)
  • minister voor Noord-Ierse zaken, van 11 oktober 1999 tot 24 januari 2001 (kabinet-Blair)
  • lid Europese Commissie, belast met externe handel, van 22 november 2004 tot 3 oktober 2008 (Commissie-Barroso I)
  • minister voor Bedrijfsleven, ondernemingen en deregulering, van 3 oktober 2008 tot 5 juni 2009 (kabinet-Brown)
  • minister voor Bedrijfsleven, innovatie en vakbekwaamheid, van 5 juni 2009 tot 11 mei 2010 (kabinet-Brown)
  • Lord President in the Council, van 5 juni 2009 tot 11 mei 2010
  • lid Hogerhuis, vanaf 13 oktober 2008

5.

Nevenfuncties

huidige
  • erevoorzitter voetbalclub Hartlepool United FC

vorige
  • lid van de politiek linkse denktank Policy Network
  • voorzitter Brits-Japanse 21e eeuw groep van academici, politici en zakenlui

6.

Opleiding

academische studie
  • filosofie, politiek en economie, "Saint Catherine's College" te Oxford

7.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Voerde vanaf november 2004 onderhandelingen met de Verenigde Staten over de Europese subsidies aan vliegtuigbouwer Airbus en Amerikaanse belastingvoordelen voor vliegtuigbouwer Boeing, bracht de zaak in mei 2005 voor het arbitragehof van de Wereldhandelsorganisatie WTO
  • Startte in april 2005 een onderzoek naar de scherp toegenomen importen van textiel uit China, en besloot na protesten van Zuideuropese lidstaten tot verscherping van de importquota voor Chinees textiel; draaide de importbeperkingen grotendeels terug in augustus 2005 en bereikte in september 2005 opnieuw een akkoord met China over dit onderwerp
  • Stelde in april 2005 een speciaal importtarief in voor Noorse zalm, bereikte in juni 2005 een schikking met Noorwegen over maatregelen tegen het dumpen van Noorse zalm op de Europese markt tegen bodemprijzen
  • Besloot tot instelling van handelssancties tegen de Verenigde Staten door 15 procent extra invoerheffing op te leggen op Amerikaanse papier- en textielproducten, machines en maïs (per 1 mei 2005), en dekens, papierproducten, fotokopieerders en boorapparatuur (per 1 mei 2006), omdat de VS sinds oktober 2000 extra invoerheffingen voert op een scala aan Europese producten ("Byrd Amendement"); na een veroordeling van het Byrd-amendement door het WTO (januari 2003) en de EU-sancties besloot het Amerikaanse congres in februari 2006 tot opheffing van het Byrd-amendement per oktober 2007; de EU-sancties blijven minstens tot die tijd van kracht
  • Presenteerde in mei 2005 een openbare raadpleging (Witboek) voor de markttoegang voor ontwikkelingslanden (Fair Trade Agenda, preferentiële handelstoegang-programma's)
  • Bereikte in juni 2005 tijdens een topoverleg van de Wereldhandelsorganisatie WTO een akkoord over het openen van de Europese markt voor diensten, in ruil voor een betere toegang van Europese dienstverleners op markten van andere WTO-partners
  • Stelde in september 2005 een nieuw tariefregime vast voor de invoer van bananen uit 'meest begunstigde landen'
  • Stelde in september 2005 een richtlijn voor waarmee de gunstige handelstarieven voor producten uit de Westelijke Balkanlanden worden verlengd tot 2010
  • Onderhandelde in december 2005 namens de Europese Unie tijdens de WTO-onderhandelingen in Hongkong
  • Onderhandelde in februari 2006 namens de Europese Unie met landen van Oostelijk en Zuidelijk Afrika bij het sluiten van een economisch partnerschap akkoord
  • Besloot in februari 2006 tot instelling van importheffingen van 4 tot maximaal 20 procent voor leren schoenen uit China en Vietnam, omdat deze landen de schoenen onder de kostprijs in Europa zouden dumpen; stelde in maart 2006 een voorlopige heffing in van 19,4% op Chinese schoenen en 16,8% op Vietnamese schoenen (looptijd van de heffing tot 6 oktober 2006); in augustus 2006 stemde een meerderheid van de EU-lidstaten echter voor beëindiging van de heffingen, waarna Mandelson in augustus 2006 als compromis een strafheffing van 16,5% op Chinese schoenen en 10,0% op Vietnamese schoenen voorstelde (in 2005 exporteerde Vietnam 120 miljoen paar schoenen naar de EU en China 95 miljoen paar schoenen)
  • Beëindigde in maart 2006 een dertien jaar durende handelsoorlog met Amerika over toegang van bedrijven tot openbare aanbestedingsprocedures in onder meer de telecommunicatiesector; de VS stelde in mei 1993 sancties in tegen elf EU-lidstaten waardoor Europese bedrijven niet konden meedingen in overheidscontracten voor een groot aantal diensten, waarna de EU soortgelijke sancties nam
  • Speelde een actieve rol in het onderhandelingsproces dat in maart 2006 leidde tot een handelsakkoord tussen de EU, Amerika, Zuid-Korea en Taiwan over de afschaffing per 1 april 2006 van importtarieven voor moderne halfgeleiders ('multichip integrated circuits', ofwel mcp's)
  • Stelde in maart 2006 de hoge Chinese importtarieven voor Europese auto-onderdelen aan de kaak bij de Wereldhandelsorganisatie WTO
  • Startte in mei 2006 een openbare raadpleging over de toekomst van de Europese handelsrelatie met China, presenteerde in oktober 2006 een nieuwe Europese strategie voor een nauwer strategisch partnerschap met China
  • Startte in november 2006 een procedure bij de WTO tegen hoge Canadese invoerrechten op Europees wijn en bier
  • Coördineerde in februari 2007 beleidsvoorstellen voor de bestrijding van namaakproducten en piraterij met Amerikaanse douane-autoriteiten
  • Stelde in februari 2008 voor een gedragscode voor rijke buitenlandse staatsfondsen in te stellen. Landen zouden een dergelijke gedragscode moeten ondertekenen om te voorkomen dat staatsbedrijven met de belangen politieke acties zouden kunnen uitvoeren

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Moest twee maal (in 1998 en 2001) vanwege mogelijke betrokkenheid bij affaires (rond de koop van een woning en vanwege mogelijke steun aan een Indiase zakenman bij een naturalisatie).

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • The prince of darkness, toel: gedurende de jaren '80, toen hij op de achtergrond de verkiezingscampagnes voor de Labour-partij coördineerde
  • Sinister Minister

predicaten/adellijke titels
  • Baron Mandelson of Foy, vanaf 13 oktober 2008

9.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
  • "The Blair Revolution Revisited", samen met Roger Liddle (2002)
  • "The City in Europe and the World" (2005)
  • "The Third Man. Life at the Heart of New-Labour" (2010)

literatuur over
"Profiel Peter Mandelson. De Europese pitbull" in: Trouw, de Verdieping, 16 december 2005

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven