r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. J. (Janez) Potočnik

foto Dr. J. (Janez) Potočnik
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

De Sloveen Janez Potocnik (1958) was in 2004-2014 lid van de Europese Commissie. Van mei tot oktober 2004 was hij als lid van de Commissie-Prodi betrokken bij de uitbreiding van de Europese Unie, in de Commissie-Barroso I hield hij zich bezig met wetenschap en onderzoek en in de Commissie-Barroso II was hij belast met milieu. Eerder was hij minister van Europese Zaken in Slovenië. Potocnik is lid van de Sloveense liberale partij.

in de periode 2004-2014: lid Europese Commissie

1.

Voornaam (roepnaam)

Janez (Janez)

2.

Personalia

land
Slovenië

geboorteplaats en -datum
Kropa (Slovenië), 22 maart 1958

3.

Partij/stroming

partij
LDS (Liberalna Demokracija Slovenije) (liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • economisch analist, van 1983 tot 1984
  • senior onderzoeker en directeur van het instituut van macroeconomische analyse en ontwikkeling van Ljubljana, van 1984 tot 2001
  • hoofdonderhandelaar voor de toetreding van Slovenië tot de Europese Unie, april 1998
  • adviseur verbonden aan het Kabinet van premier Janez Drnovsek, van juni 2001 tot januari 2002
  • minister van Europese Zaken, van januari 2002 tot april 2004 (kabinetten-Drnovsek en -Rop)
  • lid Europese Commissie, betrokken bij de werkzaamheden van Günter Verheugen (uitbreiding van de Europese Unie), van 1 mei 2004 tot 21 november 2004 (commissie-Prodi)
  • lid Europese Commissie, belast met wetenschap en onderzoek, van 22 november 2004 tot 10 februari 2010 (Commissie-Barroso I)
  • lid Europese Commissie, belast met milieu, van 10 februari 2010 tot 1 november 2014 (Commissie-Barroso II)

5.

Opleiding

promotie
  • economie, Universiteit van Ljubljana, tot 1993

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Presenteerde in maart 2005 het ACARE-programma voor strategisch onderzoek in de aeronautische sector
  • Opende in juni 2005 de Xplora-website die middelbare scholen ondersteunt bij exacte vakken
  • Presenteerde in september 2005 het Zevende Kaderprogramma voor toekomstige onderzoeksprogramma's
  • Lanceerde in oktober 2005 een Actieplan om de Europese uitgaven aan onderzoek en ontwikkelen structureel te verhogen
  • Opende in oktober 2005 het 'Institute for Reference Materials and Measurements', een EU-kenniscentrum voor testmethodes en referentiematrialen van stoffen, milieu en producten
  • Tekende in februari 2006 een overeenkomst met het VN-Habitat agentschap over gezamenlijk onderzoek naar leefbaarheid in steden
  • Startte in maart 2006 een wetenschappelijk netwerk (Network of Excellence GRACE) om kennis te verzamelen over de resistentie van bacteriën tegen antibiotica, met name bij longziekten als bronchitis en longontsteking
  • Lanceerde in januari 2008 het Zevende Kaderprogramma voor Onderzoek. Het programma moet helpen een Europese onderzoeksruimte tot stand te brengen

7.

Wetenswaardigheden

overige onderscheidingen en prijzen
Ontving in 2013 de Champions of the Earth prijs van de Verenigde Naties

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 kinderen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven