r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Dr. D.M. (Danuta) Hübner

foto Dr. D.M. (Danuta) Hübner
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Danuta Hübner (1948) was van mei 2004 tot juli 2009 lid van de Europese Commissie. In de Commissie-Barroso (vanaf november 2004) is zij belast met regionaal beleid. Daarvoor was zij hoogleraar economie en minister van Europese Zaken van Polen. In juni 2009 werd zij gekozen tot lid van het Europees Parlement voor de partij Burgerplatform, maar daarvan is zij geen lid. Zij maakt deel uit van de christendemocratische fractie.

in de periode 2004-2009: lid Europese Commissie

1.

Voornamen (roepnaam)

Danuta Maria (Danuta)

2.

Personalia

land
Polen

geboorteplaats en -datum
Nisko, 8 september 1948

3.

Partij/stroming

partij
partijloos

fractie Europees Parlement
Fractie van de Europese Volkspartij (Christendemocraten)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • medewerker en docent aan de Centrale Hogeschool voor Planning en Statistiek (CHPS) in Warschau, vanaf 1971
  • gastdocent University of California in Berkeley en de California State University in San Jose, van 1988 tot 1990
  • hoogleraar economie, Economische Hogeschool van Warschau, vanaf 1992
  • onderstaatssecretaris binnen het ministerie van Industrie en Handel, van juni 1994 tot september 1996
  • hoofdonderhandelaar voor Polens toetreding tot de OESO, tot november 1996
  • staatssecretaris voor Europese Integratie, van oktober 1996 tot oktober 1997 (kabinet-Cimoszewicz)
  • hoofd Kanselarij van president Kwasniewski, van december 1997 tot oktober 1998
  • afgevaardigde en 'executive secretary' bij de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties in Genève, van november 1998 tot oktober 2001
  • staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, van november 2001 tot juni 2003 (kabinet-Miller)
  • minister van Europese Zaken, van juni 2003 tot 1 mei 2004 (kabinet-Miller)
  • lid Europese Commissie, betrokken bij de werkzaamheden van Pascal Lamy (handel), van 1 mei 2004 tot 21 november 2004 (Commissie-Prodi)
  • lid Europese Commissie, belast met regionaal beleid, van 22 november 2004 tot 4 juli 2009 (Commissie-Barroso I)

5.

Nevenfuncties

vorige
  • economisch adviseur van de Poolse president Kwasniewski, van oktober 1998 tot november 2001
  • lid van de Europese Conventie voor de vaststelling van een ontwerp-Grondwet voor Europa, van februari 2002 tot juli 2003

6.

Opleiding

academische studie
  • economie, Centrale Hogeschool voor Planning en Statistiek (CHPS) in Warschau, tot 1971

promotie
  • economie, CHPS in Warschau, 1974

postacademisch onderwijs
  • internationale handelsrelaties, CHPS in Warschau, 1980

7.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Presenteerde in mei 2005 het Derde Voortgangsrapport voor Cohesie
  • Tekende in juni 2005 een nieuwe overeenkomst in Belfast waarmee de EU de steun aan het vredesproces in Noord-Ierland via het PEACE-programma verlengt. In 2005-2006 krijgt dit programma een extra financiële injectie van 144 miljoen euro (budget 2000-2006 komt uit op 852 mln euro).
  • Presenteerde in juli 2005 een mededeling over nieuwe strategische richtlijnen inzake economische, sociale en territoriale cohesie. Hiermee worden de nieuwe doelstellingen voor het toekomstige cohesiebeleid geformuleerd, die met name de nadruk zullen leggen op groei en werkgelegenheid.
  • Lanceerde in oktober 2005 plannen voor een hervorming van het cohesiebeleid
  • Startte in december 2005 een openbare raadpleging over "Cohesiebeleid en steden: de stedelijke bijdrage aan groei en werkgelegenheid in de regio"
  • Lanceerde in december 2005 een samenwerkingsverband tussen regio's aan de Oostgrens van de Europese Unie (Network of Eastern External Border Regions NEEBOR). Het netwerk streeft ernaar de uitwisseling van werknemers te vergemakkelijken en EU-projecten op te zetten. Het netwerk verenigt regio's uit Finland, Polen, Hongarije, Slowakije, Roemenië en Griekenland enerzijds, en Rusland, Oekraïne en Wit-Rusland anderzijds.
  • Reserveerde in maart 2006 in het kader van het EU-Solidariteitsfonds 106 miljoen euro voor het herstel van regio's in Oostenrijk, Bulgarije en Roemenië die in 2005 waren getroffen door overstromingen
  • Presenteerde in maart 2006 plannen voor stimulering van snelle breedbandverbindingen in Europa ("Breedband voor allen"), door geld uit structuurfondsen te reserveren voor de aanleg van breedbandinternet in de minder ontwikkelde regio's

8.

Familie/gezin

kinderen
2 dochters

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven