r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Dr. D. (Dalia) Grybauskaite

foto Dr. D. (Dalia) Grybauskaite
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Dalia Grybauskaite (1956) was van mei 2004 tot juni 2009 lid van de Europese Commissie. Sinds 12 juli 2009 is zij president van Litouwen. In de commissie-Barroso (vanaf november 2004) was zij belast met financiële programmering en het budget. Daarvoor speelde zij een belangrijke rol bij de onderhandelingen over toetreding van Litouwen tot de EU en was zij minister van Europese Zaken. Mevrouw Grybauskaite was presidentskandidaat namens de conservatieve partij.

in de periode 2004-2009: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Dalniete (Dalia)

2.

Personalia

land
Litouwen

geboorteplaats en -datum
Vilnius (Litouwen), 1 maart 1956

3.

Partij/stroming

partij
partijloos

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • hoofd afdeling wetenschappen, Instituut voor Economie, van 1990 tot 1991
  • programma-directeur, kabinet van de minister-president, 1991
  • directeur-generaal Europese Zaken, ministerie van Handel, van 1991 tot 1993
  • directeur-generaal Economische Relaties, ministerie van Buitenlandse Zaken, van 1993 tot 1994
  • gevolmachtigde minister en onderhandelaar voor de Litouwse EU-missie in Brussel, van 1994 tot 1995
  • gevolmachtigde minister en onderhandelaar, verbonden aan de Litouwse ambassade in de Verenigde Staten, van 1996 tot 1999
  • staatssecretaris van Financiën, van 1999 tot 2000
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, van 2000 tot 2001
  • minister van Financiën, van 3 juli 2001 tot 1 mei 2004 (kabinet-Brazauskas)
  • lid Europese Commissie, betrokken bij de werkzaamheden van Viviane Reding (onderwijs en cultuur), van 1 mei 2004 tot 21 november 2004 (Commissie-Prodi)
  • lid Europese Commissie, belast met begroting en financiële programmering, van 22 november 2004 tot 23 juni 2009 (Commissie-Barroso I)
  • president van Litouwen, vanaf 12 juli 2009

5.

Opleiding

academische studie
  • economie, Universiteit van Leningrad, tot 1983
  • economie, Academie van Openbare Wetenschappen te Moskou, tot 1988
  • speciaal programma voor 'senior executives' aan de School of Foreign Service, universiteit van Georgetown (Washington DC), 1991

6.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Presenteerde in mei 2005 een herziening van de Financiële Bepalingen, waarmee Europese organen makkelijker opdrachten kunnen verlenen zonder de ingeschakelde bedrijven en organisaties op te zadelen met een enorme bureaucratische rompslomp
  • Was nauw betrokken bij de moeizame onderhandelingen over de nieuwe langetermijnbegroting voor de EU tussen 2007 en 2013; de onderhandelingen mislukten in juni 2005 tijdens het Luxemburgs EU-voorzitterschap
  • Presenteerde in november 2006 een overeenkomst tussen Commissie, Raad en Parlement over een hervorming van het beheer van het EU-budget, en plannen om toegang tot Europese gelden voor kleine en middelgrote ondernemingen te vergemakkelijken

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Werd op 17 mei 2009 met 69 procent van de stemmen gekozen tot president van Litouwen. Haar voornaamste tegenstander, de sociaaldemocraat Butkevicius, kreeg 12 procent.

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"De ijzeren dame van Litouwen"

overige onderscheidingen en prijzen
Internationale Karlspreis, 9 april 2013

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven