r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Prof.Dr. A. (António) Vitorino

foto Prof.Dr. A. (António) Vitorino
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

António Vitorino (1957) was van 1999 tot 2004 lid van de Europese Commissie, belast met justitie en binnenlandse zaken. Hij was in het kabinet-Mário Soares staatssecretaris voor parlementaire zaken (1984-1985) en in het kabinet-Cavaco Silva staatssecretaris voor bestuur en justitie van Macao (1986-1987). In het kabinet-Guterres was hij minister van defensie en tevens vicepremier (1995-1997). Verder was hij onder meer lid van het Constitutionele Hof van Portugal en hoogleraar. Vitorino is lid van de Portugese sociaaldemocratische partij.

in de periode 1999-2004: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

António (António)

2.

Personalia

land
Portugal

geboorteplaats en -datum
Lissabon (Portugal), 12 januari 1957

3.

Partij/stroming

partij
PS (Partido Socialista, Socialistische Partij) (sociaaldemocratisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • lid Vergadering van Afgevaardigden, van 1980 tot 1987
  • staatssecretaris voor Parlementaire Zaken, van 1984 tot 1985
  • staatssecretaris voor bestuur en justitie van de regering van Macao, van 1986 tot 1987
  • vertegenwoordiger van president Mario Soares in de Chinees-Portugese overleggroep voor Macao, van 1987 tot 1989
  • rechter in het Constitutionele Hof van Portugal, van 1989 tot 1994
  • lid Europese Parlement, van 22 juli 1994 tot 28 oktober 1995
  • lid Vergadering van Afgevaardigden, van 1995 tot 1999 (voor Setubal)
  • vicepremier en minister van Defensie, van 28 oktober 1995 tot 25 november 1997 (kabinet-Guterres I)
  • hoogleraar rechten, internationale universiteit 1982, van 1998 tot 1999
  • hoogleraar aan de Autonome Universiteit Lissabon
  • lid Europese Commissie, belast met juridische en binnenlandse zaken, van 17 september 1999 tot 22 november 2004 (commissie-Prodi)
  • directeur-generaal VN-organisatie voor Migratie, vanaf 1 oktober 2018

5.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • lid dagelijks bestuur PS

6.

Nevenfuncties

vorige
  • lid van een gezamenlijke commissie over Europese integratie van het Europees parlement en het Portugese parlement, van 1980 tot 1984
  • voorzitter Algemene Raad, Banco Santander Portugal, van 1998 tot 1999
  • vicepresident Portugal Telecom Internacional, van 1998 tot 1999
  • lid Europese Conventie over de Toekomst van Europa, namens de Europese Commissie, van maart 2002 tot juni 2003

7.

Opleiding

academische studie
  • rechten en politieke wetenschappen, Law School (Lissabon)

8.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Realiseerde als lid van de Europese Commissie onder meer het Europese arrestatiebevel

9.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Zetelde vanaf zijn 23ste in het Portugees parlement
  • Onderhandelde met China over de overdracht van Macao (1998)
  • Was in juni 2003 in beeld voor de post van secretaris-generaal van de NAVO. Werd door de Verenigde Staten als 'te Europees' beschouwd. De post ging naar de Nederlander Jaap de Hoop Scheffer.

10.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
Auteur van verschillende boeken over Europese zaken, constitutioneel recht en politieke wetenschappen.

literatuur over
NRC Handelsblad 29 december 2001 "Eurocommissaris António Vitorino boekt records met Europese maatregelen"

11.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 kinderen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven