r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

P. (Pedro) Solbes Mira

foto P. (Pedro) Solbes Mira
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Pedro Solbes (1942) was van 1999 tot 2004 lid van de Europese Commissie, belast met economische en monetaire zaken. Als commisielid had hij veel bemoeienis met de invoering van de euro per 1 januari 2002. In de kabinetten-González was Pedro Solbes minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening (1991-1993) en minister van economie en financiën (1993-1996). In 2004-2009 was hij vicepremier in het kabinet-Zapatero. Solbes is lid van de Spaanse sociaaldemocratische partij.

in de periode 1999-2004: lid Europese Commissie

1.

Voornaam (roepnaam)

Pedro (Pedro)

2.

Personalia

land
Spanje

geboorteplaats en -datum
Pinoso (Alicante, Spanje), 31 augustus 1942

3.

Partij/stroming

partij
PSOE (Partido Socialista Obrero Español, Sociaal-Democratische Arbeiderspartij van Spanje)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • ambtenaar, ministerie van Buitenlandse Handel, vanaf 1968
  • commercieel specialist, Spaanse missie bij de Europese Gemeenschap, vanaf 1973
  • speciale adviseur van de minister voor Relaties met de Europese Gemeenschap, vanaf 1978
  • directeur-generaal commercieel beleid, ministerie van Economie en Handel, van 1979 tot 1982
  • secretaris-generaal, ministerie van Economie en Financiën, lid van de task force voor onderhandelingen over de Spaanse toetreding tot de Europese Gemeenschap, van 1982 tot 1985
  • staatssecretaris voor Relaties met de Europese Gemeenschap, vanaf 1985
  • minister van Landbouw, Voedsel en Visserij, van 12 maart 1991 tot 13 juli 1993 (kabinet-Gonzalez IV)
  • minister van Economie en Financiën, van 13 juli 1993 tot 5 mei 1996 (kabinet-Gonzalez V)
  • lid Congres van Afgevaardigden (Cortes), van 1996 tot september 1999
  • lid Europese Commissie, belast met economische en monetaire zaken, van 17 september 1999 tot 19 april 2004 (commissie-Prodi)
  • minister van Financiën en Economie, tevens vicepremier, van 19 april 2004 tot 7 april 2009 (kabinet-Zapatero)

5.

Europese (parlements)commissies e.d.

  • voorzitter Commissie betreffende de Europese Unie in het Spaanse Parlement, van 1996 tot september 1999

6.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter Raad voor de Interne Markt, 1989 (gedurende het eerste Spaanse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap)
  • voorzitter Raad voor Economische en Financiële Zaken (Ecofin), 1995 (gedurende het Spaanse voorzitterschap van de Europese Unie)

7.

Opleiding

academische studie
  • rechten, Universiteit van Madrid
  • Europese economie, Université Libre te Brussel

8.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Bewaakte het Stabiliteitspact waarin EU-lidstaten zich verplichten om het begrotingstekort niet verder op te laten lopen dan 3 procent van de overheidsbegroting
  • Gaf namens de Europese Commissie de 'gele kaart' aan Portugal (oktober 2002), Duitsland (januari 2003) en Frankrijk (mei 2003) voor een "excessief begrotingstekort"
  • Kwam in september 2003 onder vuur te liggen vanwege rapporten over fraude bij het Europese Bureau voor Stastistiek Eurostat, waarvoor hij politiek verantwoordelijk was. Solbes verklaarde dat hij alleen verantwoordelijk is voor dingen die hij heeft gedaan en voor dingen die hij heeft nagelaten; maar niet voor dingen waar "ik niets van wist".
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven